Artykuł sponsorowany

Układanie paneli podłogowych – praktyczne porady

Układanie paneli podłogowych – praktyczne porady

Po zakończeniu prac instalacyjnych i wykończeniowych przyszedł czas na układanie paneli. To zadanie wydaje się być prostym i przyjemnym. Niemniej jednak nie można robić tego na wyczucie. Układając panele należy przestrzegać pewnych zasad, dzięki którym zapewnimy sobie trwałość i funkcjonalność tego rodzaju posadzki. Poniższy artykuł będzie dla Was krótką i praktyczną instrukcją.

Przygotowanie podłoża

Podłogę, na której będziemy układać panele należy w pierwszej kolejności oczyścić i wysuszyć. Na tak przygotowanej powierzchni układamy folię paroizolacyjną o grubości 0,2 mm. Płaty folii najlepiej przykleić do podłoża używając taśmy. Kolejną warstwę stanowi specjalna pianka polipropylenowa o grubości 3 mm. Pełni ona funkcję izolacji akustycznej. Zamiast pianki można też zastosować miękkie, prostokątne płyty pilśniowe. Należy je układać prostopadle względem kierunku ułożenia paneli.

Układanie paneli

W pomieszczeniu, w którym będziemy układać panele, muszą panować odpowiednie warunki. Temperatura nie powinna być niższa niż 12 stopni. Optymalna wilgotność powietrza to 55-60%. W trakcie układania paneli nie powinno się otwierać okien i wietrzyć pomieszczenia ponieważ może to wpłynąć na zmianę wilgotności powietrza. Standardowe panele nie nadają się do kuchni, łazienki oraz sauny, a więc pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Nie mogą być również stosowane na zewnątrz oraz w pomieszczeniach z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego temperatura podłogi nie może przekraczać 28 stopni.

Na każdym opakowaniu paneli jest szczegółowo przedstawiony sposób ich montażu. Najbardziej popularne są panele na zatrzask, których łączenie jest bardzo proste i intuicyjne.

Słów kilka należy poświęcić kierunkowi ich układania. W długich i wąskich pomieszczeniach panele powinny być układane równoległe do dłuższej ściany. Warto zadbać, aby były ułożone prostopadle do okna. Dzięki temu połączenia między panelami będą mniej widoczne. A co jeśli w pokoju mamy kilka okien? Wtedy układamy panele równolegle do promieni słonecznych, które wpadają przez okno znajdujące się naprzeciwko wejścia do pokoju.

„Istotne jest, aby wzdłuż każdej ze ścian zachować szczelinę dylatacyjną o szerokości 5-10 mm. Panele pod wpływem temperatury i wilgoci zmieniają swoją objętość. Szczelina dylatacyjna pozwala im pracować chroniąc przed powstawaniem naprężeń.” – przypomina doradca z firmy Eko-Bud, która specjalizuje się w remontach i pracach wykończeniowych.

Układanie paneli jest proste i przyjemne pod warunkiem, że pamiętamy o przytoczonych powyżej kwestiach. Dzięki temu nasza podłoga będzie sucha, dobrze wytłumiona i efektowna pod względem wizualnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz