Artykuł sponsorowany

Udrażnianie przewodów kominowych - na czym polega

Udrażnianie przewodów kominowych - na czym polega

Dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców domów i mieszkań powinna być naszym priorytetem. Z tego też powodu zadbanie o czysty komin jest koniecznością, bez której się nie obejdzie. Jest on na tyle ważnym elementem, że bez jego prawidłowego działania nadmierna ilość spalin i toksyn powstających podczas różnych procesów ogrzewania, spalania, gotowania, a nawet oddychania, nie jest prawidłowo odprowadzana. Od dobrej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych zależy więc nasze zdrowie i życie.

Stan przewodów kominowych

Uregulowany prawnie, pozwala na dokonanie systematycznych przeglądów, których częstotliwość określają szczegółowe przepisy. Tak więc przy ogrzewaniu paliwami stałymi powinniśmy zaprosić specjalistę, kominiarza na cykliczne badanie w terminie raz na kwartał. Gdy ogrzewamy dom czy mieszkanie przy użyciu oleju lub gazu to raz na pół roku.

Według specjalistów z Zakładu Kominiarskiego Marek Musiał cykliczne badania są niezbędne do tego, by mieć pewność prawidłowej drożności przewodów kominowych. Drożności, od której zależy jakość wdychanego przez nas powietrza i nasze bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, by zapraszać kominiarza tak często, jak jest to tylko konieczne. Tylko on jest w stanie w razie niedrożności przewodów doprowadzić je do należytego stanu.

Zatkany komin

W razie niedrożności komina i zaobserwowania cofającego się dymu i spalin należy niezwłocznie poprosić o pomoc specjalistę. Taki stan rzeczy może być spowodowany osadzaniem się sadzy i smoły na ścianach komina, ale przyczyny mogą też być innego gatunku. Jedną z nich może być zasiedlenie komina przez ptactwo, które tam uwiło sobie gniazdo. Także pajęczyny lub resztki gruzu mogą być powodem niedrożności.

Aby prawidłowo udrożnić komin, potrzebny jest sprzęt odpowiedniej jakości. Są to przede wszystkim tak zwane kule kominiarskie, czyli szczotki druciane do kominów, ale i sprzęt innego typu, jak bolce, przepychacze, przebijaki oraz narzędzia do mechanicznego udrażniania . Pierwszą czynnością wykonywana przez specjalistę jest więc odłączenie czopucha i zabezpieczenie komina w taki sposób, by podczas czyszczenia nie zabrudzić całych pomieszczeń. Następnie należy wejść na dach i stamtąd przeprowadzić czyszczenie. Nie obejdzie się bez fachowej wiedzy i doświadczenia zdobytego latami. Bez wykształcenia kierunkowego, które gwarantuje jakość wykonania usługi oraz specjalistyczna kamera inspekcyjna i termowizyjna, endoskop.

Następnie dokonuje się czyszczenia na całej długości komina. Można to zrobić z dołu, lecz najczęściej wykonuje się to działanie z dachu budynku. W trudniejszych przypadkach czasem dochodzi do konieczności użycia środków chemicznych. Gdy mamy do czynienia z zalegającym w kominie gruzem czasem konieczne jest jego wydobycie poprzez dotarcie do tego miejsca po usunięciu części komina. Na końcu dokonuje się wyciągnięcia nieczystości oraz posprzątania pomieszczeń grzewczych.

Zatkany komin może być powodem trudności w oddychaniu, a nawet gorszych objawów. Cofanie się spalin i toksyn do pomieszczeń jest groźne i należy systematycznie zadbać o jakość wentylacji w domu i mieszkaniu. Specjalistyczne usługi kominiarskie nie należą do drogich usług, a bezpieczeństwo domowników powinno zawsze być naszym priorytetem. Częstotliwość badania drożności przewodów kominowych regulują ustawy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz