Artykuł sponsorowany

Trekking – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Trekking – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Trekking to popularna forma spędzania czasu poprzez stawianie na aktywność fizyczną w górach. Na świecie znaleźć możemy wiele osób, które bardzo chętnie podejmują się tego typu formy spędzania wolnego czasu, przez co warto przyjrzeć się trekkingowi nieco bliżej. Najczęściej, trekking funkcjonuje w świadomości wielu osób jako coś trudnego, przywołującego na myśl nieprzyjemne skojarzenia. W rzeczywistości jednak, trekking nie musi taki być.

Najbardziej podstawowe informacje

Na początek, warto wyjaśnić sobie różnice pomiędzy trekkingiem oraz hikingiem. Trekking jest formą turystyki uprawianej w trudnych warunkach, zarówno terenowych, jak i klimatycznych, i to właśnie w ten sposób powinniśmy przede wszystkim patrzeć na ten rodzaj aktywności fizycznej. Trekking popularnie znany jest także po prostu jako wędrówka górska, ale w rzeczywistości ma z nią niewiele wspólnego, gdyż odznacza się zazwyczaj znacznie większym poziomem trudności. W trekkingu ważne jest zatem to, aby ścierać się z różnego rodzaju trudnościami terenowymi w postaci wąwozów lub dżungli oraz trudnościami klimatycznymi w postaci bardzo wysokich oraz niskich temperatur.

Jeśli natomiast chodzi o hiking, często nazwę tę wykorzystuje się zamiennie z trekkingiem, podczas gdy w rzeczywistości różnica między tymi dwoma formami spędzania wolnego czasu jest dość znacząca. Hiking jest bowiem po prostu łagodną odmianą trekkingu, czyli opiera się na pokonywaniu w spacerowym tempie ścieżek górskich przy otaczających nas relatywnie łagodnych warunkach terenowych oraz klimatycznych. Hiking jest więc przede wszystkim rekreacyjnym spacerem, który zabiera nas najczęściej w stronę mało wymagających szlaków. W efekcie, hiking jest często wstępem do zdecydowania się na trekking, gdyż to właśnie taka forma aktywności fizycznej jest zalecana na początku dla osób, które docelowo chciałyby zajmować się samym trekkingiem.

Trekking

Mimo, że trekking opisaliśmy powyżej jako trudniejszą alternatywę dla hikingu, od ekspertów z firmy Mountain Camp dowiedzieliśmy się, że nawet trekking dzieli się na łatwiejsze oraz trudniejsze odmiany. To, co trzeba sobie przede wszystkim wyjaśnić w kwestii trekkingu, to na pewno fakt, że w zasadzie jest on nieograniczony, gdyż może uprawiać go każdy, kto odznacza się odpowiednią kondycją fizyczną. W efekcie, początkujący na start podejmie się łatwiejszych tras w celu przekonania się, czy ten rodzaj aktywności fizycznej w ogóle przypadnie mu do gustu, a z kolei osoba bardziej zaawansowana będzie mogła wybrać się na kilkudniowy wypad z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu. Istnieje także możliwość korzystania z noclegów w różnego rodzajach kempingach.

Sprzęt

Najwięksi zapaleńcy trekkingu udadzą się natomiast nawet na kilkutygodniowe wypady, w których to będą chcieli przede wszystkim odciąć się od cywilizacji. W przypadku bardziej wymagających wypadów będziemy jednak już musieli postawić na odpowiedni sprzęt, bez którego to kilkutygodniowe wypady w dzicz mogłyby skończyć się nie za ciekawie. Ważne jest więc to, aby postawić na odpowiednie kijki trekkingowe, które znacznie odciążają nasze stawy podczas intensywnych górskich wędrówek. Wiele osób nie korzysta co prawda z tego rozwiązania, ale warto się nad nim zastanowić głównie z tego względu, że kijki trekkingowe bardzo pozytywnie wpływają na nasze stawy oraz kręgosłup.

Ważne jest także to, aby dobrać odpowiednie buty trekkingowe. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której wyposażeni jesteśmy w niezbyt dobre jakościowo buty podczas wielotygodniowych oraz intensywnych tras. Dobry but trekkingowy ma zapobiegać urazom mechanicznym, chronić przed warunkami atmosferycznymi oraz amortyzować wstrząsy. Oprócz tego, niezbędny będzie także plecak turystyczny. Musi się odznaczać przede wszystkim dwoma elementami w postaci odpowiedniej objętości oraz odpowiedniego komfortu. Ważna więc będzie dobra regulacja plecaka, jego system nośny oraz możliwość zapakowania wszelkich niezbędnych do wypadu rzeczy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz