Artykuł sponsorowany

Trawa ozdobna w ogrodzie. Sadzenie i pielęgnacja

Trawa ozdobna w ogrodzie. Sadzenie i pielęgnacja

Trawa ozdobna staje się coraz bardziej popularnym elementem ozdobnym ogrodu. Jeszcze do niedawna mało kto się nią interesował. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Trawy ozdobne mogą dekorować ogród przez cały rok. Wiele z nich pozostaje zielonych także zimą. Trawy różnią się barwą liści, wysokością i wymaganiami. Jak sadzić i pielęgnować trawę ozdobną w ogrodzie?

 Wymagania trawy ozdobnej

Trawa ozdobna nie ma dużych wymagań, jeżeli chodzi o glebę. Przepuszczalna, średnio wilgotna ziemia ogrodowa wystarczy, aby ładnie rosła i cieszyła nasze oczy pięknymi kompozycjami. Niebezpieczna może być tylko zalegająca woda, w której korzenie trawy mogą gnić. Wiele traw dobrze znosi suszę. Dlatego, jeżeli nasz ogród jest wyjątkowo słoneczny, wybierajmy gatunki, które mogą rosnąć nawet na piaszczystych wydmach.

Jeśli chodzi o stanowisko, większość traw ozdobnych preferuje słoneczne miejsca. Cień może powodować obumieranie roślin i nadmierne wydłużanie się łodyg. Wiele odmian dobrze rośnie w świetle rozproszonym.

Ważna jest też ochrona przed mrozem. Niektóre gatunki nie są w ogóle odporne na minusowe temperatury i należy je sadzić w najcieplejszych miejscach ogrodu, dobrze osłoniętych od wiatru – dodaje nasz ekspert z Gospodarstwa Ogrodniczego mgr Małgorzata Majewska.

Sadzenie trawy ozdobnej

Trawy ozdobne najlepiej sadzić wczesną wiosną. Upewnijmy się, że mrozy już nie wrócą i znajdźmy najlepsze stanowisko dla naszych traw. Nie musimy ich sadzić w gruncie, możemy również tworzyć z nich piękne kompozycje w donicach i pojemnikach. Ustawione na tarasie będą pięknie falować w podmuchach wiatru i zdobić miejsce, w którym wypoczywamy.

Jeżeli chcemy posadzić je na rabatach, musimy odpowiednio przygotować stanowisko. Starannie oczyszczamy miejsce z chwastów i dobrze przekopujemy ziemię. Można dodać do niej kompostu, aby zapewnić trawie więcej składników odżywczych. Zaplanujmy kompozycję i zacznijmy wykopywać dołki dwukrotnie większe od bryły korzeniowej traw. Aby zminimalizować ryzyko powstania zastojów wody, można dodatkowo spulchnić dno dołu i zrobić warstwę drenażową. W ten prosty sposób zapewnimy roślinie odprowadzanie wody i zapobiegniemy jej gniciu. Po włożeniu bryły korzeniowej do jamy i zasypaniu dziury dobrze uciśnijmy ziemię wokół korzeni i obficie podlejmy trawę.

Pielęgnacja trawy ozdobnej

Pielęgnacja trawy ozdobnej jest prosta i nieskomplikowana. Trawy nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego należy je podlewać tylko w czasie przedłużającej się suszy. Jeżeli dobrze rosną, nie trzeba ich nawozić. Zbyt duża ilość kompostu i nawozów może powodować przerośnięcie i wybujanie łodyg. Co istotne, traw (zazwyczaj!) nie atakują grzyby ani szkodniki.

Na wiosnę warto przycinać przyschnięte liście, a jeśli jakieś rośliny zupełnie przemarzły – przytnijmy je przy ziemi. Powinny szybko odrosnąć. Jeżeli posadziliśmy gatunki traw nieodporne na mróz, przed zimą należy związać jej liście (można wcześniej je przyciąć) i okryć słomą bądź włókniną. Ziemię wokół rośliny obsypujemy torfem, korą czy suchymi liśćmi, aby dodatkowo chronić trawę przed zbyt niskimi temperaturami. Dzięki takim zabiegom trawa powinna spokojnie przezimować i znowu pięknie rosnąć całą wiosnę i lato.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz