Artykuł sponsorowany

Traktorek do ogrodu – idealne rozwiązanie dla obszarów o dużej powierzchni

Traktorek do ogrodu – idealne rozwiązanie dla obszarów o dużej powierzchni

Piękny, zadbany ogród to niezaprzeczalnie powód do dumy. Aby tak było, trzeba mu poświęcić sporo czasu i pracy. Choć trawnik to pozornie najmniej wymagający element ogrodu, jego pielęgnacja, szczególnie w dużych ogrodach, może być problematyczna i męcząca. Z tego powodu traktorki do ogrodu cieszą się coraz większą popularnością. Czym wyróżnia się traktorek do ogrodu, jakie są jego zalety oraz czym się kierować podczas zakupu?

Kosiarka samobieżna, czyli traktorek ogrodowy

Koszenie trawnika w ciepły, słoneczny dzień może być zajęciem relaksującym, jednak pod warunkiem, że powierzchnia naszego ogrodu nie przekracza 1000 mkw. Ogrody o większych połaciach terenów zielonych ciężko już pielęgnować przy pomocy zwykłej kosiarki, szczególnie osobom w podeszłym wieku. Wielofunkcyjne traktorki ogrodowe są więc rozwiązaniem idealnym dla posiadaczy znacznych powierzchni trawy. Choć do niedawna sprzęt ten zarezerwowany był wyłącznie dla terenów miejskich oraz dużych terenów zielonych, coraz częściej można go spotkać w gospodarstwach domowych. Traktorek ogrodowy to pojazd przeznaczony przede wszystkim do koszenia trawy, dlatego często bywa nazywany kosiarką samobieżną. Ma ona miejsce siedzące dla użytkownika, który siada w pojeździe i prowadzi go zgodnie z wymogami terenu. Kosiarka, w którą wyposażony jest sprzęt, zazwyczaj składa się z dwóch tnących ostrzy, znajdujących się pod fotelem bądź z przodu traktorka, które umożliwiają cięcie każdego rodzaju trawy. Dzięki silnikowi spalinowemu osiągają prędkość około 10 km/h. 

Po ustawieniu wysokości cięcia trawnika uruchamia się pojazd, a następnie kosi trawnik przemieszczając się po ogrodzie. Traktorek, w zależności od modelu, może zbierać skoszoną trawę do kosza, mieć wyrzut boczny bądź funkcję mielenia (mulczowania) trawy – dodaje ekspert z firmy Piltech Grzegorz Mikołajczyk.

Jakie są zalety traktorka do ogrodu?

Największą zaletą kosiarki samobieżnej jest zdecydowanie wygoda koszenia. Nie ma konieczności pchania urządzenia, a fotel traktorka dopasowuje się do pleców użytkownika, nie narażając go na nadwyrężenia kręgosłupa. Ma również bardzo duży zasięg, dzięki czemu możemy skosić trawnik na całej powierzchni ogrodu bez konieczności tankowania maszyny. W dodatku jest to urządzenie stosunkowo nisko awaryjne, więc kosiarka samobieżna jest inwestycją na długie lata. Pojemny akumulator pozwala na bezproblemowe odpalenie traktorka, a szeroka powierzchnia robocza znacząco skraca czas koszenia. Warto podkreślić, że traktorek ogrodowy doskonale radzi sobie w każdym terenie, niezależnie od jego ukształtowania i bezproblemowo pokonuje wyboje. Równie dobrze radzi sobie z wysoką trawą, chwastami, a nawet gałęziami, które jest w stanie pociąć na drobne kawałki. Niektóre modele traktorków ogrodowych dodatkowo przeprowadzają mulczowanie, czyli nawożenie trawnika ścinkami trawy, dzięki czemu nie ma konieczności sztucznego nawożenia. Dodatkowo mnogość akcesoriów, o które możemy wzbogacać traktorek, znacząco zwiększa jego funkcjonalność. Kosiarka samobieżna może więc służyć także do odśnieżania, usuwania spadających jesienią liści czy przewożenia przedmiotów, w zależności od potrzeb użytkownika.

Zasady korzystania z traktorka ogrodowego

Mimo intuicyjnej, bardzo prostej obsługi, należy zadbać o bezpieczeństwo w czasie pracy traktorka ogrodowego. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby do uruchomionej maszyny nie zbliżały się dzieci ani zwierzęta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wyrzutu bocznego, ponieważ traktorek może z dużą siłą i prędkością wyrzucić ciężkie przedmioty, jak np. kamienie. Traktorek podczas pracy jest dość głośny, dlatego warto zaopatrzyć się w słuchawki wyciszające do pracy. Po każdym koszeniu należy oczyścić traktorek oraz obudowę noży. Agregat tnący jak i samo urządzenie można dodatkowo pokryć płynem zapobiegającym przyklejaniu się ździebeł trawy. Po zakończonym sezonie należy maszynę garażować, uruchamiając ją przedtem na tak długo, aż wyczerpie zgromadzony zapas paliwa. Ponadto kosiarkę samobieżną należy na bieżąco serwisować, aby zapobiec wypadkom spowodowanym niesprawnym mechanizmem, szybkiemu zużyciu sprzętu czy korozji. Trzeba pamiętać także o czyszczeniu filtra powietrza oraz wymianie płynów technicznych.

Czym się kierować podczas zakupu traktorka ogrodowego?

Szeroki wybór traktorków ogrodowych dostępnych na rynku sprawia, że każdy posiadacz sporego ogrodu znajdzie taki model, który będzie w pełni odpowiadał jego potrzebom. Zdecydowanie nie warto szukać oszczędności podczas zakupu traktorka i postawić na maszyny renomowanych producentów, ponieważ inwestycja nie należy do najmniejszych, a wątpliwej jakości sprzęt może się zepsuć jeszcze przed końcem pierwszego roku użytkowania. Jeszcze przed zakupem należy wziąć pod uwagę rozmiar swojego ogrodu, a także samej maszyny, aby nie mieć problemu z jej przechowywaniem. Możemy wybierać spośród traktorków o silniku jedno-, dwu- lub trójcylindrowym oraz zróżnicowanej mocy, szerokości roboczej, zasięgu, liczbie noży tnących, wysokości koszenia czy pojemności na paliwo. Nie bez znaczenia jest również miejsce wyrzutu skoszonej trawy. Warto zwrócić też uwagę na dostępność części zamiennych oraz akcesoriów takich jak pług do odśnieżania czy przyczepka transportowa. Najlepszym wyjściem jest skonsultowanie swojego wyboru z ekspertami ze sklepu z urządzeniami ogrodniczymi. Wykwalifikowana kadra z pewnością doradzi w wyborze takiego traktorka ogrodowego, który zda egzamin w naszym ogrodzie i posłuży nam przez wiele lat.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz