Artykuł sponsorowany

Trądzik różowaty – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Trądzik różowaty – co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Trądzik nie jest problemem wyłącznie wieku młodzieńczego. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia wystąpić może trądzik różowaty. Ma przewlekły charakter, co oznacza, że może powracać. Powstałe w jego wyniku zmiany skórne pojawiają się na twarzy – w okolicach nosa i na policzkach – oraz dekolcie. Skutecznym sposobem radzenia sobie z tą dolegliwością są zabiegi kosmetyczne.

Objawy i przyczyny trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego będą nieco inne w zależności od tego, z którą odmianą mamy do czynienia. W przypadku postaci rumieniowej pojawia się zaczerwienienie twarzy, któremu towarzyszy uczucie pieczenia i świądu, a które po czasie ustępuje. Postać grudkowo-krostkowa charakteryzuje się tym, że zmiany utrzymują się stale i stają się coraz bardziej zaczerwienione. Na twarzy występują popękane naczynka krwionośne, grudki oraz krostki.

Mężczyzn dotyczy przerosła postać trądziku. Powstają wtedy duże zapalne guzki, tkanka miękka się rozrasta, pojawia się guzowatość. Powiększają się gruczoły łojowe i nasila łojotok. Nos staje się duży, przerosły i zaczerwieniony, a skóra twarzy pokrywająca grudki tłusta. Postać piorunująca dotyka przede wszystkim kobiet. Tę odmianę cechują liczne, skupione guzowate wykwity, gorączka i stan zapalny.

Leczeniem trądziku różowatego oraz innych problemów z zakresu dermatologii zajmuje się Derma-Clinic Dr Orlitz. Wśród przyczyn tego schorzenia wymienić należy przede wszystkim zaburzenia naczynioruchowe, łojotok, stres i zdenerwowanie, schorzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne oraz stosowanie sterydów miejscowo. Czynniki takie jak mróz, ciepło, wiatr, wysiłek fizyczny, korzystanie z sauny i solarium, pikantne jedzenie i alkohol powodują nasilenie objawów.

Leczenie trądziku różowatego

Najlepsze rezultaty daje rozpoczęcie leczenia, kiedy trądzik ma postać rumieniową. Jednym ze sposobów jest leczenie farmakologiczne miejscowe i ogólne. Stosowane są w nim preparaty zawierające metronidazol w stężeniu około 0,5-2%. Najczęściej są to kremy lub żele, ale lekarz dermatolog może przepisać też maść z antybiotykami.

Innym sposobem są też specjalistyczne zabiegi. W tym zakresie dermatologia oferuje między innymi zamykanie naczynek krwionośnych – najskuteczniejsze jest tu zastosowanie lasera – uszczelnienie ścianki naczyń krwionośnych oraz zmniejszenie rumienia. Stosowane są też zabiegi, których celem będzie utrzymanie efektów dotychczasowego leczenia.

Niezbędne będą też odpowiednie zabiegi kosmetyczne i właściwa codzienna pielęgnacja dermokosmetykami. W walce z trądzikiem różowatym pomocne będą profesjonalne peelingi chemiczne, sonofreza oraz jonofreza. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny używać kosmetyków przeznaczonych do skóry o specjalnych potrzebach pielęgnacyjnych – najlepiej w konsultacji z dermatologiem lub kosmetyczką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz