Artykuł sponsorowany

Tonery i papier przenoszący do fotoceramiki – właściwości

Tonery i papier przenoszący do fotoceramiki – właściwości

Popularność fotoceramiki wcale nie spada. Ta znana już od końca XIX wieku technika przenoszenia zdjęć i wzorów na różnorodne przedmioty wykonane z porcelany, kamionki, czy szkła wciąż zdobywa sobie nowych fanów. Dlaczego? Bowiem oprócz klasycznych zastosowań tej metody, często spotykamy się z nią przy wyrobie zastawy stołowej, gadżetów reklamowych, a także płytek czy witraży.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez odpowiedniego wsparcia nowoczesnej technologii. Co ciekawe, do nanoszenia grafik na rozmaite powierzchnie używa się specjalnych drukarek, wykorzystujących – podobnie jak w przypadku urządzeń, które znamy z własnych domów – tonery oraz papier.

Najwyższej jakości tonery

By zaoferować klientom wyjątkowo trwałą fotoceramikę, zajmujące się tym firmy muszą posiadać najwyższej jakości tonery. Bez tego nie da się oczywiście otrzymać idealnego odwzorowania kolorów, nie mówiąc już nawet o przyzwoitym nasyceniu. Właściwie opracowane produkty tego typu, tak samo świetnie nadawać się będą do pokrywania każdego rodzaju materiału. I to niezależnie od rozmiaru aplikacji.

Ja powiedział nam ekspert z warszawskiego przedsiębiorstwa DEKOGRAFIX: najlepsze tonery okazują się w zadowalającym stopniu odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie przeróżnych szkodliwych czynników. Właściwości te sprawiają, że wydruki, o jakich mowa zdają się trwalsze, niż te wykonywane za pomocą technologii UV. Idealnie odnajdą się więc w stale narażonych na wilgoć pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka, ponadto doskonale radząc sobie na zewnątrz.

Bezpieczne barwniki

W fotoceramice, tak jak i w tradycyjnej poligrafii, obowiązuje standard CMYK, odwołujący się do czterech podstawowych kolorów farb – cyjanu, magenty, żółtego i czarnego. Ważne przy tym jest to, że w procesie wydruku używa się barwników niezawierających kadmu oraz ołowiu. Czyni to owe tonery całkowicie bezpiecznymi, nawet w sytuacji, kiedy dany przedmiot ma mieć w przyszłości kontakt z żywnością.

Czym wyróżnia się papier przenoszący?

Sam toner jednak nie wystarczy – do pełnego sukcesu potrzeba jeszcze papieru przenoszącego o specyficznych cechach. To on ostatecznie umożliwia nanoszenie, z zachowaniem najdrobniejszych detali, obrazu na ceramikę. Najczęściej stosowane na rynku formaty arkuszy – znów zgodnie z tym, co spotyka się przy klasycznym druku – to A4 (297 x 210 mm) oraz A3 (420 x 297 mm). Jeśli chodzi zaś o gramaturę kartki uważa się, że te cieńsze spisują się lepiej, będąc przy okazji bardziej ekonomiczną opcją.

Metody utrwalania wzorów

Transferu gotowego wzoru, mając na uwadze wysoką precyzję, dokonuje się ręcznie. Papier stosowany do wydruków ceramicznych pokryty jest z jednej strony warstwą wodorozcieńczalnego – zupełnie niegroźnego dla drukarki – kleju, który pozwala na ścisłe dopasowanie zdjęcia czy grafiki do danej powierzchni. Na tym oczywiście wszystko się nie kończy. Całość trzeba dodatkowo pokryć zabezpieczającym laminatem, a następnie należycie utrwalić. Zdecydowanie najlepszym sposobem na to okazuje się wypalenie w profesjonalnym piecu, w przypadku porcelany osiągającym nawet i 900 stopni Celsjusza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz