Artykuł sponsorowany

Tłoczniki i wykrojniki – rodzaje i zastosowanie w przemyśle

Tłoczniki i wykrojniki – rodzaje i zastosowanie w przemyśle

Tłoczniki to narzędzia umożliwiające precyzyjną obróbkę cienkich materiałów. Służą do wycinania wyrobów płaskich, odcinania fragmentów materiału, przycinania kształtowego oraz wycinania otworów. W zależności od przeznaczenia dzielą się na: ciągowniki, okrojniki, zaginaki oraz dziurkowniki. Sprawdźmy, z czego składają się te elementy i gdzie znajdują zastosowanie.

Zastosowanie tłoczników

Tłoczniki są elementami wykorzystywanymi do precyzyjnej obróbki plastycznej materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych lub metali nieżelaznych. Materiały, poddawane obróbce, powinny mieć relatywnie niewielką grubość – wymogi te spełniają blachy, tektury, folie i tkaniny.

Tłoczniki, zważywszy na możliwość prawie całkowitej automatyzacji, znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle – głównie przy produkcjach seryjnych oraz realizacji prototypowych zleceń. Dzięki swojej budowie i właściwościom umożliwiają niemal pełną automatyzację procesów produkcyjnych i uzyskiwanie powtarzalnych, wysokiej jakości, materiałów m.in. ze stali narzędziowej.

Wykrojniki a tłoczniki – różnice

Pomimo że obydwa elementy mają podobną budowę, różnice między nimi są kolosalne. Oba narzędzia spełniają zupełnie inne funkcje. Wykrojnik odpowiada za wykrawanie wskazanych elementów materiału, zaś tłocznik tworzy kształty, nie naruszając jednocześnie struktury surowca. Procedura wytłoczenia odbywa się za pomocą stempla. Produkcja obydwu rodzajów narzędzi jest jednak kosztowna i wymaga skrupulatnego przygotowania.

Wykrojniki – rodzaje

Wykrawanie, zwane także wycinaniem, pozwala uzyskać element o określonych kształtach z dedykowanych materiałów – najczęściej blach miedzianych oraz aluminiowych. Oferta producentów obejmuje trzy podstawowe rodzaje wykrojników ze względu na przeznaczenie elementu:

  • wycinaki stosowane do uzyskania wyrobów płaskich,

  • odcinaki stosowane do odcinania wyrobu lub materiału,

  • dziurkowniki stosowane do wycinania otworów w wyrobie.

Według innej klasyfikacji wykrojniki dzielą się na elementy jednotaktowe (produkowane w czasie jednorazowego skoku prasy) oraz wielotaktowe (wytwarzane w kilku skokach i z przesuwaniem materiału).

Produkcja wykrojników

Wykrojniki muszą znosić duże obciążenia, dlatego materiały wykorzystywane w procesie produkcji przez MSM sp. z o.o. odznaczają się wysoką jakością. Nieodłącznym elementem procesu wytwórczego jest użycie tzw. normaliów, czyli zestandaryzowanych części (matryc, słupów, stempli, tulei i sprężyn).

Opracowanie:
Chełmek, Kochanowskiego 2a
tel. 512 245 101
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz