Artykuł sponsorowany

Testament holograficzny czy notarialny – jakie są zalety obu tych rozwiązań?

Testament holograficzny czy notarialny – jakie są zalety obu tych rozwiązań?

Polskie prawo nie nakłada na obywateli obowiązku sporządzenia testamentu, jednak coraz więcej osób decyduje się na jego stworzenie. W pewnym wieku lub też w określonych sytuacjach życiowych warto zadbać, by nasza ostatnia wola została zapisana. To jedyny sposób, by rozporządzić swym majątkiem za życia i zgodnie z własnym życzeniem. Testament można sporządzić samodzielnie lub z pomocą notariusza. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Testament holograficzny i jego zalety

Testament holograficzny to testament sporządzony odręcznie. Można spisać go wszędzie, w każdej chwili i w dodatku bez konieczności ponoszenia strat finansowych. Niestety na tym kończą się zalety sporządzenia dokumentu w takiej formie. Wystarczy bowiem bardzo niewiele, by pismo zostało uznane za nieważne w świetle prawa. Częstym błędem jest np. spisanie testamentu na komputerze, a następnie odręczne podpisanie wydruku. Tak przygotowany dokument nie ma żadnej mocy prawnej.

Nierzadko zdarza się też tak, że małżeństwo decyduje się na przygotowanie wspólnego testamentu, co również jest niedopuszczalne. Taka instytucja nie występuje w polskim prawie. Zarówno mąż, jak i żona powinni sporządzić odrębne pisma. Testament holograficzny nie może zawierać też wad oświadczenia woli oraz nieprawidłowości w zapisie, a to wymaga choćby podstawowej wiedzy z zakresu prawa. Nie każdy obywatel takową posiada. Przygotowanie testamentu odręcznego to dobre rozwiązanie dla osób, które zamierzają dokonać prostych rozporządzeń. W każdym innym przypadku nad sporządzeniem pisma powinien czuwać notariusz.

Testamenty notarialny – jakie oferuje korzyści?

Sporządzenie testamentu u notariusza wymaga inwestycji czasu i pieniędzy. Za swoje usługi prawnik pobiera wynagrodzenie. Jego wysokość uzależniona jest od taksy notarialnej. Jak informuje pani Paulina Łukasiewicz z Kancelarii Notarialnej w Gdańsku – ostatnia wola spisana pod okiem prawnika ma formę aktu notarialnego, przez co bardzo trudno jest podważyć zasadność dokumentu przed sądem. Przed przystąpieniem do przygotowania testamentu, notariusz weryfikuje tożsamość swojego klienta oraz ocenia, czy testator jest świadomy znaczenia swoich czynów i ma swobodę w podejmowaniu czynności prawnych.

Prawnik zadba również o prawidłowość czynionych zapisów. Może również doradzić klientowi w wątpliwych kwestiach. Testament notarialny daje spadkodawcy możliwość zawarcia w dokumencie zapisu windykacyjnego. Pismo przechowywane jest przez notariusza do czasu śmierci testatora, tak więc ryzyko, że zostanie ono zniszczone lub wykradzione przez osoby trzecie, nie istnieje. Sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego to dla spadkodawcy gwarancja, że zgromadzony przez niego majątek zostanie rozdzielony zgodnie z życzeniem testatora.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz