Artykuł sponsorowany

Termomodernizacja dla klienta indywidualnego i instytucjonalnego

Termomodernizacja dla klienta indywidualnego i instytucjonalnego

Nowoczesne techniki budowlane pozwalają stosować systemy, które korzystnie wpływają na energooszczędność budynków. Ważne jest to, że nie ma to związku, tylko i wyłącznie ze zmniejszonym nakładem kosztów w sezonie grzewczym, ale wpływ ten jest znacznie szerszy. Tak jest w przypadku termomodernizacji, która stosowana jest zarówno w budownictwie dla klientów indywidualnych, podmiotów gospodarczych, jak i w przypadku budynków użyteczności publicznej.

Czym jest termomodernizacja?

Proces termomodernizacji różnego typu budynków polega na takich działaniach budowlano-remontowych, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania cieplnego danego domu, hali produkcyjnej, szpitala, szkoły czy bloku z wielkiej płyty. Warto wiedzieć, że termomodernizacja zakłady wiele różnych aspektów poprawy struktury budynku i to inwestor razem z profesjonalną firmą wykonawczą muszą ocenić, jaki zakres prac najlepiej zastosować. Termomodernizacja nie obejmuje tylko i wyłącznie elewacji budynku – jego ścian, dachu, czy stropu – ale zakłada również docieplenie fundamentów, izolację kominów, czy tak zwaną hydroizolację wpływającą na zmniejszenie kosztów ogrzewania wody.

Pozytywny wpływ termomodernizacji

Każde przedsięwzięcie termomodernizacyjne jest uregulowane prawnie poprzez „Ustawę o wpieraniu termomodernizacji i remontów oraz związane z nią akty wykonawcze”. Tylko najlepsze firmy są w stanie sprostać procedurom postępowania przygotowawczego, a następnie skomplikowanym procesom wykonawczym. W rezultacie ukończona termomodernizacja musi zakładać ustalony ustawowo poziom oszczędności energii cieplnej dla budynku. Dla systemu grzewczego jest to 10% lub 15% (dla budynków wzniesionych po 1984 roku) oraz w innych przypadkach, aż 25% uzyskanej oszczędności.  Przy wyborze firmy wykonawczej należy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na zakres wykonywanych usług. Dobra firma taka jak Fudal Kamil Fudali wyróżnia się oferowaniem prac remontowo-budowlanych związanych z pełną termomodernizacją elewacji budynków: docieplaniem ścian, izolacją ścian fundamentów, czy stolarką okienną. To właśnie instalowanie okien, a także prace tynkarskie często wykonane są w nieodpowiedni sposób, doprowadzając do znacznej utraty ciepła budynku.

Uniwersalność procesu termomodernizacji

Termomodernizacja jest przede wszystkim procesem uniwersalnym, a według rozporządzeń unii europejskiej (Dyrektywa 2002/91/EC o jakości energetycznej budynków) standardy ociepleń budynków powinny obejmować nie tylko budynki nowopowstałe, ale przede wszystkim budynki starsze, wymagające remontu. Warto wiedzieć, że podstawowym działaniem profesjonalnej firmy z branży termomodernizacji jest szczegółowy audyt energetyczny, określający między innymi roczne zużycie energii pierwotnej. To właśnie ten wskaźnik decyduje o sposobie remontu całej elewacji i o zakresie działań izolacyjnych. Elementarnymi pracami przy termomodernizacjach są: docieplanie budynków w systemach Ceresit, Baumit, Foveo, Arsanit, czy Bolix (wysokie wskaźniki efektywności tychże systemów) oraz w razie zapotrzebowania wzmocnienie ścian w systemie koelner. Docieplanie zakłada między innymi izolację ścian zewnętrznych, stropodachu, stropu nad piwnicami, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. W przypadku niektórych budynków stosuje się również zmniejszenie powierzchni oszklonej budynku, a także zmniejszenie powierzchni okien.

Termomodernizacje „wielkiej płyty”

Duże wyzwanie stanowi również termomodernizacja bloków z tak zwanej wielkiej płyty. Przy dużych budynkach, wznoszonych kilkadziesiąt lat temu stosowanie są całkowicie inne techniki docieplania elewacji. Zakładają one między innymi usunięcie wadliwych konstrukcyjnie popękanych płyt i odpowiednie przygotowanie całej powierzchni zewnętrznej ścian. Warto wiedzieć, że spółdzielnie mieszkaniowe są w stanie poprzez termomodernizację znacznie obniżyć koszty utrzymania budynku. Energia pierwotna, której składowymi są ogrzewanie, wentylacja, ciepła woda czy oświetlenie budynku, może zmaleć nawet prawie o połowę. Energooszczędność zauważalna jest już po roku eksploatacji. W przypadku działań modernizacyjnych dużych budynków (bloki spółdzielni mieszkaniowych, przedszkola, szkoły) firma wykonawcza musi charakteryzować się terminowością wykonywanych uwarunkowań przedmiotu zlecenia, w czym jak się okazuje, bardzo pomaga posiadanie wykwalifikowanej kadry wyszkolonej w montażu rusztowań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz