Artykuł sponsorowany

Terapia zajęciowa w DPS Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

Terapia zajęciowa w DPS Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

Działalność domów pomocy społecznej to nie tylko kompleksowa pielęgnacja i całodobowa opieka nad podopiecznymi. Często to także działania edukacyjne i terapia zajęciowa. Na czym polegają warsztaty związane z kuracją? Kto może brać w nich udział? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania na podstawie działalności DPS Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi!

Jaki jest cel terapii zajęciowej?

Terapia zajęciowa to rodzaj rehabilitacji mający wpływ na rozwój różnych sfer oraz na wspomaganie umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym. Wykonywanie określonych czynności działa w obszarze:

  • fizycznym;
  • psychicznym;
  • pamięciowym;
  • poznawczym;
  • społecznym.

Jej celem jest by pod okiem specjalisty osoba niepełnosprawna fizycznie, intelektualnie lub starsza odzyskała bądź wypracowała funkcje zastępcze dotyczące każdego rodzaju sprawności. Jak podkreśla terapeuta:

Zajęcia tego typu odbywają się głównie w formie fizjoterapii, ergoterapii, zajęć relaksacyjnych czy arteterapii. Ważne jest, aby każdą aktywność dostosować do umiejętności, możliwości i nastroju pacjenta.

Gdzie najczęściej odbywa się terapia zajęciowa?

Różnego typu terapie zajęciowe zazwyczaj realizowane są w placówkach społecznych bądź rehabilitacyjnych. Miejsca tego typu mają specjalnie przygotowane aktywności dotyczące kuracji różnych schorzeń i niepełnosprawności. Przykładem ośrodka, który posiada program wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i z niepełnosprawnością sprzężoną, jest Dom Pomocy Społecznej w Kietrzu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi.

Instytucja od 1975 roku działa na rzecz potrzebujących, niepełnosprawnych intelektualnie dziewczynek i kobiet. Placówka przyjmuje osoby w różnym wieku z orzeczoną niepełnosprawnością. Kompleks budynków łączy się z kościołem i otoczony jest terenem zielonym oraz placem zabaw. Opiekunowie są odpowiednio wykwalifikowani oraz emanują pełnią zrozumienia i empatią w stosunku do wszystkich podopiecznych. Każda osoba, która chciałaby wesprzeć działalność DPS-u może wpłacić cegiełkę na numer konta BS Racibórz 69 8475 1016 2002 0007 3671 0003.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz