Artykuł sponsorowany

Terakota, czy gres? Mariusz Szafarski radzi co wybrać na podłogę.

Terakota, czy gres? Mariusz Szafarski radzi co wybrać na podłogę.

Jakie płytki ceramiczne ułożyć na podłodze? Takie pytanie często pada przy okazji remontu mieszkań. Najpopularniejszymi opcjami są terakota i gres. Oba produkty pomimo wielu podobieństw, różnią się między sobą kilkoma cechami. Bazując na doświadczeniach Mariusza Szafarskiego, który od lat zajmuje się wykańczaniem domów, przedstawiamy krótką charakterystykę tych płytek podłogowych.

Czym się różni gres od terakoty?

Terakotę wytwarza się z kamionki, która z reguły pokrywana jest jeszcze szkliwem, a co za tym idzie, jest łatwa w utrzymaniu czystości. Klienci cenią sobie tę okładzinę posadzkową ze względu na szeroką gamę kolorów oraz różne rodzaje wykończeń. W sklepach znajdziemy więc terakotę w wersji połyskującej, matowej, jak i gładkiej, dzięki czemu można ją łatwo dobrać do stylu aranżacji konkretnego wnętrza.

Z kolei gres produkowany jest z kwarcu, glinki i kaolinu. Taki skład zapewnia mu jeszcze lepsze parametry wytrzymałościowe niż terakota. Przykładowo gres naturalny ma twardość zbliżoną do granitu. Niestety jest on chropowaty, przez co łatwo się brudzi i jest problematyczny w czyszczeniu. Tego problemu nie mają pozostałe dwa gatunki gresu, tj. szkliwiony i polerowany, ponieważ mają dodatkową warstwę szkliwa. Gres w porównaniu do terakoty dostępny jest w węższej gamie kolorystycznej.

Zastosowanie terakoty i gresu

Zarówno terakota, jak i gres cechują się niską nasiąkliwością, więc mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. w łazienkach, czy kuchni. Jednak jak słusznie zauważa Mariusz Szafarski z firmy remontowej, to terakota jest chętniej wybierana do wykończenia podłóg w salonach, łazienkach i kuchniach. Wynika to głównie z większego wyboru kolorów dla tego materiału. Gres jest twardszy i jeszcze bardziej odporny na ścieranie, więc doskonale sprawdzi się w intensywnie eksploatowanych miejscach, takich jak przedpokój, korytarz i kuchnia. Częściej się go też układa na zewnątrz budynków, czyli np. na balkonach, schodach i tarasach.

Komu zlecić ułożenie terakoty, czy gresu?

Większość firm specjalizujących się w wykańczaniu wnętrz świadczy również usługi związane z układaniem płytek ceramicznych. Dobrym przykładem jest lubuska firma remontowa Mariusz Szafarski, która zajmuje się odnawianiem i wykańczaniem wszystkich pomieszczeń pod przysłowiowy klucz. W jej ofercie znajdziemy więc m.in. takie usługi, jak tynkowanie, montaż ścianek działowych i podwieszanych sufitów, malowanie, układanie płytek i paneli podłogowych. Szeroka gama świadczonych usług w połączeniu z ich wysoką jakością wykonania sprawia, że firma ta cieszy się coraz większą popularnością wśród swoich klientów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz