Artykuł sponsorowany

Telewizja naziemna, satelitarna, kablowa – co wybrać?

Telewizja naziemna, satelitarna, kablowa – co wybrać?

Telewizor to jeden ze sprzętów, który znajduje się w niemal każdym polskim domu, a z jego dobrodziejstw każdego dnia korzysta zdecydowana większość rodaków. Obecne możliwości pozwalają na odbiór wielu zróżnicowanych tematycznie kanałów, trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia i ewentualnie podpisać umowę z operatorem. Na co warto się zdecydować – telewizję satelitarną, kablową czy naziemną?

Naziemna telewizja cyfrowa – dla niewymagających

Naziemna telewizja cyfrowa to najbardziej ograniczona z opcji. Wprowadzony kilka lat temu standard cyfrowy poszerzył jednak ofertę kanałów dostępnych za pomocą telewizora nowszego typu lub specjalnego tunera DVB-T i anteny naziemnej. Jak mówi przedstawiciel firmy Multisat: Obecnie każdy, kto posiada niezbędny sprzęt może bez dodatkowych opłat oglądać ok. 30 kanałów zgromadzonych w tzw. multipleksach nadawanych na różnych pasmach. Oferta jest dosyć ciekawa i wystarczająca dla niewymagających użytkowników. Dodatkowo sygnał cyfrowy umożliwia np. korzystanie z telewizji interaktywnej, dostęp do informacji o wyświetlanym programie czy różnych wersji językowych, co wpływa na zwiększony komfort użytkowania. Zakup odpowiedniego tunera pozwala też na wygodne nagrywanie programów.

Na korzyść rozwiązania przemawiają również niskie koszty – do odbioru wystarczy jedynie antena i tuner lub nowoczesny telewizor, nie trzeba też płacić abonamentu operatorowi. Wadą może być gorszy odbiór sygnału podczas deszczu, wichury czy innych zjawisk atmosferycznych.

Telewizja satelitarna – największy wybór kanałów

Telewizja satelitarna odbiera sygnał wysyłany ze sztucznych satelitów Ziemi. Do korzystania z niej potrzebna jest specjalna antena oraz odbiornik zwany tunerem lub dekoderem. Sygnał satelitarny dociera w zasadzie do każdego miejsca w kraju – niezbędne jest jedynie poprawne ustawienie anteny odbiorczej. Z satelity można bezpłatnie odbierać aż kilkaset kanałów, w tym kilkanaście nadawanych w języku polskim. Najciekawsze propozycje są jednak kodowane, co wiąże się z koniecznością podpisania umowy z wybraną platformą cyfrową i uiszczania opłat abonamentowych. Nawiązując współpracę z platformą cyfrową, zwykle otrzymasz jednak w dzierżawę dekoder i antenę za darmo lub za symboliczną opłatą, co niweluje koszty wykonania instalacji.

Dostęp do bogatej oferty kanałów oraz dodatkowych funkcji takich jak np. multiroom (możliwość oglądania różnych programów na kilku odbiornikach) czy też VOD (wypożyczalnia filmów na życzenie) czyni nowoczesną telewizję satelitarną bardzo dobry wybór dla wymagających odbiorców. W zamian za wysokiej jakości usługę trzeba jednak płacić abonament, który – w przypadku najlepszych pakietów – może być dość wysoki.

Popularna telewizja kablowa – dla wygodnych

Telewizja kablowa to rozwiązanie dostępne przede wszystkim w większych miejscowościach. W tym przypadku dostawcą sygnału jest firma telekomunikacyjna. Do odbioru nie jest konieczny montaż anteny, co jest korzystnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają na nią miejsca lub którym nie podoba się tego typu „ozdoba” elewacji. Dzięki atrakcyjnym pakietom kanałów oraz możliwości połączenia opłat abonamentowych różnych usług (telefon, internet), może to być oferta korzystna cenowo. Dodatkowym atutem jest fakt, że sygnał z popularnej „kablówki” jest niezależny od warunków atmosferycznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz