Artykuł sponsorowany

Tatry zimą i latem, czyli dwa oblicza Zakopanego

Tatry zimą i latem, czyli dwa oblicza Zakopanego

Zakopane to bez wątpienia jeden z najważniejszych kurortów turystycznych na mapie Polski. Serce tatr przyciąga turystów z kraju i ze świata przez cały rok, jednak obraz Zakopanego zimą znacznie różni się od jego letniego oblicza i nie chodzi tu tylko o pokrywający szczyty gór śnieg. Na co mogą liczyć turyści przyjeżdżający w Tatry w zależności od pory roku?

Lato, lato, lato czeka

Lato to tradycyjnie okres urlopów i czas, w którym najwięcej turystów przybywa do Zakopanego. Wtedy bowiem natura obudzona z zimowego snu rozkwita feerią barw, a śnieg topi się nawet na najwyższych szczytach, dzięki czemu stają się one dostępne dla amatorów górskich wycieczek. Ciepłe, letnie powietrze, długi dzień – wszystko to sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Nie da się bowiem ukryć, że wędrowanie po górskich szlakach zimą to nie lada wyzwanie wymagające odpowiedniego przygotowania fizycznego i specjalistycznego sprzętu. Latem góry są bardziej przystępne, z czego chętnie korzystają mniej doświadczeni wędrowcy, którym Tatry oferują bogactwo szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Również samo Zakopane latem prezentuje się nieco inaczej, a z pewnością... głośniej. Liczne ogródki restauracyjne, kramy z pamiątkami, występy ulicznych artystów, regionalne festyny i jarmarki – wszystko to sprawia, że na popularnych Krupówkach i w ich okolicy jest wesoło, gwarno i kolorowo. Nie dziwią zatem rzesze turystów ściągających latem na Podhale.

Zimą tylko w Tatry!

Góry czy morze? Tego sporu nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, ale trzeba przyznać, że to właśnie góry słyną z całorocznych rozrywek i oferują bogate możliwości aktywnego wypoczynku nie tylko latem, ale też zimą. Na uwagę zasługuje tu przydomek Zakopanego, które zwane jest zimową stolicą Polski. Miasto bez wątpienia zasłużyło na to miano, biorąc pod uwagę niezwykle bogatą infrastrukturę Zakopanego, jeśli chodzi o możliwości uprawiania sportów zimowych. Już sam fakt, że to właśnie w tym mieście znajdują się najsłynniejsze w Polsce skocznie narciarskie, na których odbywają się zawody pucharu świata, świadczy o renomie Zakopanego.

Zakopane to bez wątpienia raj dla narciarzy i snowboardzistów. - Przekonuje pracownik Eco Tatry Hotel, czyli usytuowanego w najbliższym sąsiedztwie Zakopanego – a mianowicie w Kościelisku – ekologicznego hotelu w Tatrach. - Liczne szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i dobrze przygotowane stoki z wyciągami przyciągają tu zarówno początkujących amatorów białego szaleństwa, jak i doświadczonych zawodników.

Zimą gwar nie ustaje także na ulicach Zakopanego. Turyści odwiedzają restauracje, muzea, ale też aquaparki i baseny termalne, które zwłaszcza w mroźne dni stanowią kuszącą alternatywę dla wędrówek w śniegu lub też ich miłe zakończenie. Jeśli jednak planujemy wyjazd w Tatry, ale chcemy cieszyć się spokojem, ciszą i zdrowym górskim powietrzem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć nocleg nieco oddalony od Krupówek. Znakomitym miejscem będzie Kościelisko, które dzięki wyższemu położeniu od Krupówek aż o 140m jest wolne od smogu i umożliwia obcowanie ze wspaniałą tatrzańską przyrodą.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz