Artykuł sponsorowany

Tarcica - co powinienieś o niej wiedzieć?

Tarcica - co powinienieś o niej wiedzieć?

Nie jest wielką tajemnicą, że drewno od dawna jest przyjaznym człowiekowi tworzywem. Dzięki swym niezwykłym właściwościom termicznym i wysokiej odporności wytrzymuje duże obciążania, przez co tak chętnie wykorzystuje się je jako materiał budowlany.  Wcześniej jednak musi przejść one odpowiednią obróbkę w zakładzie.  Specjalistyczne maszyny będące na wyposażeniu tartaków transformują kłody na tzw. tarcicę, której następnie należy nadać określone cechy techniczne, fizyczne, a także wizualne.

Jak powstaje tarcica?

Tarcica, jak nietrudno się domyślić po nazwie, jest produktem powstałym w wyniku przetarcia drewna. Jak to wygląda w praktyce? Do precyzyjnego i wydajnego cięcia kłody wykorzystuje się techniczne urządzenia określane trakami. Mogą być one zasilane silnikiem maszynowym bądź elektrycznym, który napędza ostrza przepiłowujące duże fragmenty równolegle do ich podłużnej osi. Chociaż traki należy zaliczyć do skomplikowanych maszyn, ich obsługa nie przysparza większych problemów. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się traki taśmowe, umożliwiające cięcie kłód na listwy, deski, obicia elewacyjne czy elementy stolarki drewnianej. Pracują one w dużą  prędkością, nie generując przy tym zbyt wielu odpadów. Co więcej, traki taśmowe odznaczają się niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Proces przygotowawczy tarcicy

Aby tarcica mogła trafić na sprzedaż, musi wpierw osiągnąć odpowiednie parametry wilgotnościowe, które są w sposób restrykcyjny regulowane zarówno przez przepisy krajowe, jak i międzynarodowe. Zakłady, chcąc sprostać wymogom i konkurencji, stosują szereg rozwiązań, dzięki  czemu surowiec spełnia wszelkie normy dopuszczające go do obrotu. Tak też jest w przypadku Trak.Tartak. Produkcja palet drewnianych i tarcicy

To, jaką wilgotność powinna mieć tarcica, zależy od przeznaczenia materiału drzewnego. W przypadku, gdy ma służyć wewnątrz pomieszczeń, poziom parametru nie powinien przekraczać 10 %. Jeśli zaś wykorzystywana jest jako budulec drzwi czy ram okiennych, używa się drewna o wilgotności w przedziale 10-15 %.  W zastosowaniach ciesielskich, chociażby do więźby dachowej można sobie pozwolić na parametry do 18%.

Jako że w chwili ścięcia drzewo posiada wilgotność dochodzącą do 35 %, koniecznością jest poddanie materiału procesowi suszenia. Stanowi one najbardziej energochłonną fazę obróbki, nadającą drewnu pożądanych właściwości użytkowych. Ze względów ekonomicznych, zakłady coraz częściej suszą tarcicę w pełni zautomatyzowanych zamkniętych komorach. Wykorzystuje się w nich zjawisko konwekcji polegające, mówiąc w dużym skrócie,  na ruchu i przekazywaniu energii cieplnej. Za przemieszczanie się ogrzanego powietrza z konwektorów do drewna odpowiada różnica w temperaturze powietrza oraz wilgotności względnej. Warto nadmienić, iż szybkość przepływu wspomagana jest przez pracę wentylatorów. Suszarnie konwekcyjne gwarantują stosunkowo krótki czas obróbki, zapobiegającą pęknięciom i odkształceniom surowca. Sterowanie za pomocą komputera umożliwia indywidualne dostosowanie parametrów do gatunków drewna, przez co wilgotność w obrębie danego elementu jest taka sama w każdym jego punkcie.

Oceń artykuł (0)
0.0