Artykuł sponsorowany

Tajemnice pralni chemicznej

Tajemnice pralni chemicznej

Do pralni chemicznej wybieramy się stosunkowo rzadko, ale czasem jednak trzeba jakieś części garderoby naprawdę dokładnie wyczyścić. Czyszczenie kurtek i futer, pranie garniturów czy wieczorowej sukni dobrze jest powierzyć profesjonalistom. Ubrania po pralni chemicznej są nie tylko czyste, ale także ładnie pachną i zachowują nieskazitelne kolory. Jak to się dzieje? I dlaczego pranie chemiczne nazywa się też "praniem na sucho"?

Jak czyszczone są nasze ubrania?

Nazwa "pralnia chemiczna" jest w gruncie rzeczy dosyć myląca. W końcu środki, których używamy w domu, to jest proszki, płyny do prania i do płukania, to przecież nic innego jak chemia gospodarcza. A zatem chemicznie pierzemy także w domu. Co zatem naprawdę dzieje się na przykład w Pralni Chrulski? Proces czyszczenia ubrań zaczyna się od usunięcia najtrudniejszych plam, które przeważnie występują jedynie w pewnych miejscach na ubraniu. Wykorzystuje się do tego celu głównie rozpuszczalniki organiczne. Mogą to być substancje rakotwórcze, dlatego ta faza czyszczenia odbywa się w zamkniętym agregacie i kończy się destylacją, czyli całkowitym rozłożeniem substancji aktywnej tak, by nie pozostała ona na ubraniu. Jest to ważne nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pracowników pralni, którzy z resztkami tych substancji mieliby do czynienia na co dzień. Substancje te nie są żrące. W kontakcie z wodą tracą swoją moc i nie uszkadzają w żaden sposób włókien. Proces usuwania tych największych zabrudzeń trwa około pół godziny do czterdziestu minut, ale zdarza się, że ze szczególnie opornymi plamami należy go kilkakrotnie powtórzyć. Jednak po ostatecznym osuszeniu, nasze ubrania będą wyglądać prawie jak nowe. Często dla spotęgowania efektu w pralni chemicznej używa się specjalnych barwników, które służą temu, by materiały odzyskały swój pierwotny, wyrazisty odcień.

Czy w pralni chemicznej tylko się pierze?

No właśnie. Nie tylko, bo przecież ubranie dostajemy gotowe, w stanie takim, że wystarczy je na siebie włożyć. Po zakończeniu całej procedury czyszczenia ubrań w pralni chemicznej, zostają one poddane procesom zapachowym. Jest to proces podobny do podania płynu do płukania ubrań i zapewnia im nadanie ładnego zapachu. No i wreszcie ubranie trzeba wyprasować, zupełnie tak, jak w domu. Urządzenia do tego stosowane są jednak bardziej wydajne, niż te domowe, dlatego garnitury czy koszule wyprasowane w pralni są tak gładkie. Może to być agregat z parą i żelazkiem, bądź specjalne manekiny. Kiedy wszystko już zostało zrobione, ubranie zostaje zapakowane w folię i odwieszone na oznaczone miejsce, gdzie oczekuje już tylko na odbiór.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz