Artykuł sponsorowany

Szkółka ogrodnicza, czyli żłobek dla roślin

Szkółka ogrodnicza, czyli żłobek dla roślin

Szkółka to miejsce doskonale znane każdemu działkowcowi lub właścicielowi ogrodu, który poszukiwał drzew i kwiatów do ozdoby lub uprawy w celach pozyskiwania owoców. To nietypowy zakład produkcyjny, a jednocześnie placówka handlowa, oferująca klientom sadzonki różnych gatunków roślin.

Rodzaje szkółek

Szkółkarstwo to dziedzina produkcji stanowiąca część działu ogrodnictwa i leśnictwa, skoncentrowana na sadzeniu, rozmnażaniu i szczepieniu odmian roślin uprawnych, ozdobnych lub leśnych. Podstawowym celem pracy szkółki jest sprzedaż sadzonek do upraw sadowniczych, ogrodów i zalesiania. Szkółki mogą mieć różny profil swojej produkcji roślinnej, zależnie od tego w jakich gatunkach się specjalizują. Wybór tej specjalizacji ma duże znaczenie i jest ściśle związany z dostępnym terenem, warunkami środowiskowymi czy też możliwością zabudowy. Najmniej wymagające są szkółki leśne, w których produkuje się i rozmnaża gatunki drzew wykorzystywane do tworzenia nowych kompleksów leśnych. Nasadzenia realizowane są na przykład na terenach rekultywowanych, albo w miejscach, w których katastrofy pogodowe czy ekologiczne doprowadziły do wyniszczenia drzewostanu. W obrębie miast i na terenach podmiejskich zakładane są szkółki ogrodnicze i roślin ozdobnych. Często wymagają one budowy specjalnych szklarni, w których swoje pierwsze chwile przeżywają młode rośliny.

Oferta szkółek i oznaczenia

Ponieważ szkółki leśne są formą zakładów produkcyjnych, zajmujących się wytwarzaniem nietypowych produktów, bo sadzonek, dla uproszczenia procedur handlowych stosują one specjalne oznaczenia, dzięki którym klient nie musi oglądać, mierzyć i kontrolować sadzonek, ale wie, czego może się spodziewać. Przykładowo sadzonki w doniczkach sprzedawane są w wersji z oznaczeniem P9 r, gdzie litera „P” oznacza doniczkę o objętości poniżej 2 litrów, cyfra to długość boku, a litera „r” oznacza doniczkę okrągłą. System oznaczeń jest bardzo rozbudowany, ponieważ obejmuje wiele różnych gatunków roślin o rozmaitym przeznaczeniu. W ofercie szkółek znajdują się zarówno rośliny w doniczkach i pojemnikach, jak i formy naturalne i pienne, a także sadzonki i siewki, do których stosuje się oddzielne oznaczenia wskazujące na liczbę lat szkółkowania, rodzaj sadzonki czy szczep. Dla przeciętnego działkowca takie oznaczenia nie mają dużego znaczenia, bowiem dokonuje on jednostkowych zakupów, kierując się cechami wizualnymi. System sprawdza się jednak przy zakupach tysięcy sadzonek z przeznaczeniem do upraw sadowniczych czy leśnych.

Rozmnażanie roślin w szkółce pod kontrolą

Rozmnażanie roślin nie zawsze wymaga szkółki, bo przecież można dokonać samodzielnego siewu nasion w specjalnych inspektach, a następnie ich pikowania i wysadzania do gruntu. W przypadku upraw sadowniczych, szczególnie tych na dużą skalę, takie praktyki byłyby czasochłonne i przynosiłyby wiele strat. Rozsady przygotowywane w szkółkach takich jak Krzysiak Andrzej to efekt zastosowanej wiedzy oraz odpowiednio przygotowanego środowiska, w którym młode krzewy, drzewka czy byliny ozdobne nabierają odporności i mogą bez problemu trafić do gruntu. Kupując sadzonki w szkółce sadownik zaoszczędza sobie dwa lub trzy lata oczekiwań na plony, a przy okazji zyskuje też gwarancję, że po pierwszym roku nie będzie musiał wymieniać połowy posadzonych drzewek. Uprawa w szkółce odbywa się pod ścisłą kontrolą, w warunkach odpowiednich dla młodych sadzonek, dzięki czemu sadownik otrzymuje zahartowany materiał bazowy.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz