Artykuł sponsorowany

Szkolenia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego z firmą Sokrates

 Szkolenia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego z firmą Sokrates

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o specjalnych potrzebach kształcenia. Placówki edukacyjne muszą więc zapewnić swoim podopiecznym dostęp do specjalnej organizacji nauki i metod pracy. Jest to duże wyzwanie dla kadry pedagogicznej, która musi posiadać odpowiednią wiedzę. Pomocne okażą się szkolenia dla przedszkoli i szkół, które organizowane są przez firmę Sokrates.

Dlaczego szkolenia dla nauczycieli z tej tematyki są tak ważne?

Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są bardzo różnorodną grupą. Należą do niej m.in. dzieci z niepełnosprawnością ruchową, z chorobami przewlekłymi, z ADHD, ze spektrum autyzmu, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, czy niedostosowaniem społecznym. Pedagog powinien mieć wiedzę na temat metod nauczania osób z wymienionymi dysfunkcjami. Nie jest to zadanie proste, bo przecież często nawet ten sam rodzaj niepełnosprawności ma inne objawy. Okazuje się, że nauczyciele w trakcie studiów na uczelniach pedagogicznych poznają jedynie podstawy pedagogiki specjalnej i brakuje im najnowszej wiedzy na ten temat. Na szczęście taką wiedzę związaną z problemami osób niepełnosprawnych można zdobyć na różnego rodzaju warsztatach i kursach. Przykładem są szkolenia dla nauczycieli pod tytułem „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna oraz kształcenie specjalne” organizowane przez Grupę Edukacyjno-Szkoleniową Sokrates.

Czego nauczymy się na szkoleniach?

Warsztaty mają jak najlepiej przygotować nauczyciela do pracy z uczniami wymagającymi specjalnego podejścia w procesie edukacji. W związku z tym uczestnicy zapoznają się bardziej szczegółowo z zaburzeniami rozwojowymi i emocjonalnymi typu ADHD, spektrum autyzmu, dziecięce zaburzenia dezintegracyjne itp. Szkoleniowcy duży nacisk kładą na przekazanie wiedzy o sposobie funkcjonowania takich uczniów w przestrzeni edukacyjnej, wychowawczej, emocjonalnej i społecznej. Wiedza teoretyczna wsparta jest również praktycznymi rozwiązaniami w zakresie pracy z takimi uczniami.

We współczesnej szkole nie brakuje niestety agresywnych zachowań wśród podopiecznych. Dlatego ważnym elementem szkoleń dla szkół jest wypracowanie u nauczycieli umiejętności prawidłowego reagowania na takie postępowanie. Praca w szkole w tego typu warunkach bywa szczególnie stresująca. Trzeba więc zadbać o komfort psychiczny samych pedagogów. Stąd w programie szkolenia nie mogło zabraknąć wiadomości na temat podstawowych technik radzenia sobie ze stresem.

W procesie kształcenia specjalnego niezwykle istotna jest również praca z dokumentami. W pierwszej kolejności należy nabyć praktyczną umiejętność czytania opinii i orzeczeń wystawianych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Podczas szkoleń dowiemy się też jak opracowywać Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET), który jest podstawą kształcenia uczniów z niepełnosprawnością – mówi szkoleniowiec z firmy Sokrates.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz