Artykuł sponsorowany

Szklane wytwory i produkty

Szklane wytwory i produkty

Szkło towarzyszy nam na co dzień, jednak bardzo rzadko przyjmuje formy na tyle efektowne, by skłaniać do dłuższej zadumy. Tymczasem jest to materiał zupełnie wyjątkowy i godny chwili uwagi. Szkło znane jest człowiekowi od ponad 3 tysięcy lat, a dzięki jego uniwersalnym właściwościom i niewątpliwej elegancji, znajduje bardzo szerokie zastosowania praktyczne i zdobnicze.


Oprócz oczywistego stosowania szkła w produkcji naczyń stołowych czy narzędzi laboratoryjnych, coraz chętniej po szkło sięgają przedstawiciele innych dziedzin. Szkło wykorzystywane jest w sztukach plastycznych do tworzenia biżuterii, rzeźb i ceramiki, ale także do wyrobu niektórych instrumentów (np. verrofon, harfa szklana). Ze szkła korzysta chętnie również szeroko pojęta branża budowlana. Przyjrzyjmy się niektórym możliwościom zastosowania szkła w architekturze i stolarce – zachęca specjalista z firmy Dubiel Glass.


Drzwi szklane

Szkło pozwala na budowę drzwi dla dowolnego systemu, zarówno do montażu w tradycyjnych futrynach, jak i drzwi wahadłowych czy przesuwnych. Najchętniej sięgają po nie miłośnicy eleganckich, nowoczesnych wnętrz, którzy cenią sobie dobre oświetlenie pomieszczeń, czemu zdecydowanie sprzyjają elementy szklane. Drzwi ze szkła sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach, ale też w biurach, eleganckich butikach czy luksusowych salonach firmowych.

Oprócz wrażenia czystości i przejrzystości wnętrza, szklane drzwi nadają pomieszczeniom charakteru także dzięki stosowaniu ciekawych zdobień. Współczesne technologie obróbki umożliwiają dekorowanie powierzchni szklanych dowolnymi wzorami, np. dzięki piaskowaniu lub laminowaniu. Dzięki szerokim możliwościom wykonania zdobień na indywidualne zamówienie, drzwi ze szkła mogą stać się centralnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia.


Schody i balustrady ze szkła

Koniec wieku XX i początek XXI stulecia to czas renesansu szkła w architekturze. Choć mocniejsze niż kiedykolwiek, szkło hartowane nie straciło na swej subtelnej urodzie. Wykorzystywane jako materiał do budowy balustrad i schodów pozwala dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń, a samym elementom architektonicznym dodaje wrażenia lekkości.

Szklane schody montuje się na konstrukcjach ze stali lub drewna, a stopnie i balustrady występują w rozmaitej gamie możliwości. Dekoratorzy mogą wkomponować we wnętrze schody ze szkła przezroczystego lub matowego, barwionego, a nawet zdobionego nadrukami. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają kolejne warstwy, specjalne folie oraz powłoki antypoślizgowe.


Szkło w kuchni i w łazience

Trwałość, wysoka estetyka, łatwość konserwacji i pielęgnacji – to cechy, które sprawiły, że szkło na dobre zadomowiło się w kuchniach i łazienkach, czyli przestrzeniach domu narażonych na największe zabrudzenia. Ponieważ szkło stanowi doskonałe zabezpieczenie przed wilgocią i doskonale znosi wysokie temperatury, świetnie nadaje się do ochrony ścian kuchennych, gdzie stosowane jest w postaci specjalnych paneli – wyjaśnia ekspert przedsiębiorstwa Dubiel Glass.

Również w łazience szkło sprawdzi się lepiej niż wiele innych materiałów. Do najpopularniejszych zastosowań szkła w tym pomieszczeniu należą zabudowy prysznicowe oraz półki, jednak coraz częściej wykonywane są również eleganckie blaty do umywalek.

Powyższy artykuł prezentuje zaledwie kilka z wielu możliwych zastosowań szkła w budownictwie i wystroju wnętrz. Warto pamiętać o odżywającej właśnie sztuce tworzenia witraży, czy nieprzemijającym pięknie luster, które dziś bywają zdobione wyjątkowo efektownymi technikami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz