Artykuł sponsorowany

Systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru. Charakterystyka

Systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru. Charakterystyka

Jak wynika z ogólnie przyjętej definicji, system wykrywania i sygnalizacji pożaru to zbiór elementów składających się na instalacje, który może wykrywać pożar, rozpoczynać alarm, zawiadamiać służby bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać rozprzestrzenianiu zagrożenia. Szybkie wykrycie pożaru pozwala zdecydowanie zmniejszyć jego negatywne skutki. Systemy sygnalizacji zagrożenia muszą być zamontowane w miejscach, w których przebywa lub mieszka znaczna ilość osób. Należą do nich: budynki mieszkalne, zakłady pracy, placówki kulturalne i medyczne, a także obiekty sportowe. Za wykrywanie pożaru odpowiedzialne są wmontowane w urządzenie czujniki. W jaki sposób systemy wykrywania i sygnalizacji mogą ułatwić neutralizację niebezpiecznego zdarzenia?

Zasady działania systemów sygnalizacji pożaru

Praca systemów wykrywania i sygnalizacji pożaru oparta jest na pobudzaniu wmontowanych w instalację czujników. Czujniki są wrażliwe na bodźce zewnętrzne, takie jak: unoszący się dym, gwałtowny wzrost temperatury, gorące płomienie. Po wykryciu zagrożenia urządzenie natychmiast wysyła sygnał ostrzegawczy do jednostek służb bezpieczeństwa, najczęściej – straży pożarnej.

Oprócz funkcji ostrzegania urządzenie może również przeciwdziałać zagrożeniom. Dzieje się to dzięki połączeniu systemu wykrywania i sygnalizacji pożaru z instalacją gaśniczą. W efekcie system jest zdolny do sterowania wentylacją oraz drzwiami pożarowymi znajdującymi się w budynku. Jest to dodatkowy sposób zabezpieczenia i uskutecznienia ewakuacji.

Cele instalacji systemów alarmowych

Do najważniejszych funkcji systemów alarmujących o zagrożeniu należy szybkie i bezbłędne wykrycie pożaru. Ważne, aby niebezpieczeństwo zostało rozpoznane przed rozwinięciem żywiołu do trudnych w usunięciu rozmiarów. Poprawna ocena stopnia zagrożenia jest warunkiem przeprowadzenia właściwej ewakuacji.

Jak systemy sygnalizacji pożaru wpływają na sprawność ewakuacji?

Jak tłumaczy ekspert z firmy WI – KO –MA wykonującej instalacje elektryczne i alarmowe: Systemy umożliwiają wystarczająco wcześnie zidentyfikować zagrożenie i odpowiednio je zlikwidować. Wbudowane czujniki połączone z instalacjami gaśniczymi pozwalają na szybkie odnalezienie drogi ewakuacyjnej. Dzięki temu opuszczenie zagrożonego miejsca przebiega w sposób w pełni zorganizowany i maksymalnie bezpieczny.

Gdzie warto umieścić system wykrywania i sygnalizacji pożaru?

Nieprzewidywalne żywioły są szczególnie groźne dla dużych zgromadzeń. Szybka ewakuacja sporej ilości osób byłaby mocno utrudniona bez odpowiednio wczesnej reakcji. Dlatego też polskie przepisy prawne określają miejsca, w których systemy sygnalizacji pożaru muszą zostać zainstalowane. Należą do nich między innymi: budynki handlowe, zakłady pracy, bloki mieszkalne, banki i restauracje. Urządzenia powinno się zamontować w placówkach kulturalnych, takich jak: biblioteka, muzeum, teatr oraz kino.

Szpitale, domy pomocy społecznej oraz ośrodki rehabilitacji także są wyposażone w systemy alarmowe. Oprócz miejsc użyteczności publicznej system warto zainstalować również w domu prywatnym, aby w ten sposób zniwelować ryzyko nieodwracalnej dewastacji mienia przez pożar.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz