Artykuł sponsorowany

Systemy uzdatniania wody dla laboratoriów

Systemy uzdatniania wody dla laboratoriów

Jakość wody we współczesnych laboratoriach, w zależności od sposobu jej wykorzystania, powinna być na odpowiednim i niezmiennym poziomie, a jej parametry stale monitorowane. Podlega ona bowiem restrykcyjnym normom, na podstawie których określa się stopień jej czystości i możliwość użytkowania. Do uzdatniania wody służy demineralizator – zobacz, jak działa ten sprzęt laboratoryjny.

Znaczenie uzdatniania wody w laboratorium

Prawidłowość każdego oznaczenia wykonanego w laboratorium zależy w znacznej mierze od jakości zastosowanych odczynników. Czysta woda w laboratorium jest najważniejszym odczynnikiem chemicznym. Powinna być pozbawiona zanieczyszczeń i minerałów, które mogłyby zaburzać wyniki badań. W zależności od zastosowania dopuszczalne jest stosowanie wody o trzech różnych stopniach czystości, regulowanych przez normę PN - EN ISO 3696:1999:

  • stopień 1 czystości wody – jest to woda pozbawiona zanieczyszczeń rozpuszczonych lub koloidalnych jonowych i organicznych. Ten rodzaj wody spełnia najostrzejsze wymagania analityczne, w tym wymagania wysokosprawnej chromatografii cieczowej. Otrzymywana jest z wody o stopniu czystości 2, poddając ją dalszym zabiegom uzdatniającym;
  • stopień 2 czystości wody – jest to woda o bardzo małej zawartości zanieczyszczeń nieorganicznych, organicznych i koloidalnych. Uzyskuje się ją  metodą destylacji lub destylacji poprzedzonej dejonizacją albo odwróconą osmozą;
  • stopień 3 czystości wody – jest to woda przeznaczona do ogólnego zastosowania, otrzymywana w wyniku procesu pojedynczej destylacji, dejonizacji lub odwróconej osmozy.

Czym są demineralizatory wody?

Dotychczas najpopularniejszą metodą uzdatniania wody była destylacja, a w szczególnych wypadkach stosuje się metodę podwójnej, a nawet potrójnej destylacji, czyli redestylacji, przeprowadzaną w redestylatorach kwarcowych. Dzięki rozwojowi technologii, producenci sprzętu laboratoryjnego, oferują laboratoriom nowoczesną technologię, jaką są demineralizatory. Urządzenia takie znaleźć można w ofercie wiodących producentów sprzętu, takich jak  Elkar.

Demineralizatory stanowią doskonałą alternatywę dla redestylatorów, ponieważ oferują wodę o wysokiej jakości i czystości niemal natychmiast po uruchomieniu urządzenia. Do ich zalet zaliczyć można także fakt, że mają niewielkie gabaryty i są bezpieczne – nie posiadają układów grzewczych ani kondensacyjnych. Demineralizatory są także doskonałym sposobem na wprowadzenie oszczędności - mimo wyższych kosztów zakupu tego typu sprzętu, oferują niższe koszty eksploatacyjne, dzięki czemu inwestycja szybko się zwraca, wprowadzając stale oszczędności.

Zastosowanie deminerizatorów

Demineralizatory to sprzęt stosowany zarówno w  laboratoriach analitycznych, jak również  gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, a także w:

  • przemyśle elektronicznym,
  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle chemicznym,
  • oraz przemyśle farmaceutycznym,

czyli wszędzie tam, gdzie niezbędny jest dostęp do wody oczyszczonej z występujących powszechnie zanieczyszczeń.

Opracowanie:
Kęty, Młynek 38
tel. 607 171 271
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz