Artykuł sponsorowany

Systemy okienno-drzwiowe ciepłe i zimne. Czym się od siebie różnią?

Systemy okienno-drzwiowe ciepłe i zimne. Czym się od siebie różnią?

 Aluminium i szkło to dwa materiały, które już na dobre zagościły we współczesnej architekturze. Wykonuje się z nich między innymi różnego rodzaju systemy okienno-drzwiowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest system okienno-drzwiowy?

System okienno-drzwiowy to konstrukcja złożona z profili aluminiowych, wypełnionych szklanymi szybami, pełniąca funkcję jednocześnie przegrody budynku i okna bądź drzwi. Spotykane są często w nowoczesnych budynkach użytkowych (centrach handlowych, biurowcach etc.), a także – coraz częściej – w obiektach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych. W literaturze fachowej możemy zetknąć się z rozróżnieniem na systemy okienno-drzwiowe ciepłe oraz systemy okienno-drzwiowe zimne. Różnica między nimi tkwi w szczegółach konstrukcyjnych, ich parametrach technicznych oraz zastosowaniu.

Różnice między systemami

Co to znaczy, że system okienny jest ciepły bądź zimny? Zapytaliśmy o to eksperta firmy ProfiLine z Kłodzka:

- Ujmując rzecz w bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że systemy okienno-drzwiowe ciepłe to takie, które posiadają podwyższone parametry termoizolacyjne. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych system okienno-drzwiowy ciepły odznacza się współczynnikiem przepuszczalności energii cieplnej na tym samym poziomie, co inne elementy zewnętrznej konstrukcji obiektu, czyli jego ściany oraz okna. Dzięki temu mniej energii cieplnej jest w stanie uciec przez taki system na zewnątrz. W stosunku do systemów zimnych nie stosuje się żadnych wymagań względem ich parametrów termoizolacyjnych.

Konstrukcja systemu

Wynika z tego, że systemy okienno-drzwiowe obu kategorii odznaczają się inną budową. Między innymi w systemach ciepłych stosuje się zwykle większą ilość szyb, między którymi znajduje się mieszanka gazów. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć izolację cieplną systemu. Systemy zimne nie muszą być wykonywane w ten sam sposób, zwykle do ich zbudowania używa się pojedynczego wypełnienia.

Zastosowanie systemu

Różnice konstrukcyjne wynikają z odmiennych zastosowań systemów ciepłych i zimnych. Te pierwsze stosowane są jako zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku, m.in. drzwi wejściowe. Systemy zimne z kolei stosowane są zazwyczaj w charakterze przegród wewnętrznych, ponieważ nie muszą spełniać wymogów co do parametrów izolacji cieplnej. Systemy ciepłe mogą być wykorzystywane jako wewnętrzne przegrody, jednak ich wykonanie jest dużo droższe. Z kolei systemy zimne mogą być wykorzystywane jako zewnętrzne elementy konstrukcyjne wyłącznie w sytuacji, kiedy nie ma budynek nie musi spełniać wymogów parametrów cieplnych.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz