Artykuł sponsorowany

Systemy ogrodzeń – najbardziej przydatne informacje

Systemy ogrodzeń – najbardziej przydatne informacje

Za dobór odpowiedniego systemu ogrodzeń warto zabrać się już na etapie przeprowadzania prac związanych z projektem samego domu. Sam proces nie należy do zbyt trudnych, gdyż główne kryterium wyboru stanowią najczęściej walory estetyczne. W efekcie, odpowiednio dobrane ogrodzenie stanowić będzie poniekąd wizytówkę naszego domu. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Kwestie formalne

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego systemu ogrodzeń, warto będzie nieco bliżej przyjrzeć się związanymi z tym kwestiami formalnymi. Jest to ważne, gdyż w przypadku ogrodzenia trzeba stosować się do pewnych z góry ustalonych przez prawo wytycznych. Wszelkie potrzebne informacje na ten temat znajdziemy w prawie budowlanym oraz w kodeksie cywilnym. Prawdopodobnie najważniejszą informację stanowi fakt, że postawienie ogrodzenia musi odbywać się w zgodzie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Poszczególne przepisy mogą określać nie tylko maksymalną wysokość płotu, ale także możliwe do wykorzystania kolory czy też materiały. W niektórych przypadkach budowę ogrodzenia trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu na co najmniej 21 dni przez rozpoczęciem prac.

Przymus zgłoszenia budowy ogrodzenia obowiązuje w sytuacjach, gdy ogrodzenie ma na celu spełniać funkcję muru oporowego oraz gdy wysokość ogrodzenia ma docelowo przekraczać 2,2 metra. Przejdźmy jednak do następnej ważnej kwestii, czyli warunków technicznych budowy ogrodzenia. Zgodnie z obowiązującym obecnie w naszym kraju prawem, nie można umieszczać na wysokości 1,8 metra płotu drutu kolczastego, tłuczonego szkła, ostro zakończonych elementów, a także innych podobnych rzeczy. Zastosowany system ogrodzeń nie może zagrażać ludziom ani zwierzętom. Z innych informacji, brama wjazdowa nie może przekraczać wartości 2,4 metra, a same bramki oraz furtki powinny otwierać się do wewnątrz działki. Co więcej, same bramki oraz furtki również mają z góry określoną maksymalną szerokość o wartości 90 cm.

Rodzaje ogrodzeń

Dzięki skontaktowaniu się z ekspertami z firmy Piotra Hana udało nam się także ustalić, jakie mamy do wyboru rodzaje ogrodzeń. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą więc ogrodzenia kamienne, z materiału PCV, metalowe, akustyczne, betonowe, gabionowe oraz w formie żywopłotu. Ogrodzenia kamienne dzielą się na kilka rodzajów, co wynika głównie z samej popularności takiego rozwiązania. Mamy więc do wyboru mur warstwowy, który to wykorzystuje płaskie kamienie układane poziomo w warstwach, mur francuski odznaczający się wykorzystywaniem kamieni o zbliżonym kształcie, mur dziki składający się z nieobrobionych kamieni polnych, a także mur cyklopowy, który to z kolei składa się z kamieni o dowolnym kształcie połączonych w specyficzny sposób.

Ogrodzenia metalowe natomiast wyróżniają się swoją estetyką. Co warto przy tym zaznaczyć, możemy zdecydować się na ogrodzenia metalowe o charakterze kutym lub systemowym. Ogrodzenia z materiału PVC natomiast stanowią alternatywę dla drewna oraz metalu i odznaczają się całkiem sporą wytrzymałością. Z kolei ogrodzenia betonowe są jednymi z najłatwiej dostępnych rodzajów ogrodzeń na rynku, ogrodzenia gabionowe wykorzystują prostopadłościenne metalowe siatki, ogrodzenia akustyczne odznaczają się przepuszczaniem małej ilości dźwięków. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami zieleni, warto zdecydować się na żywopłot.

Systemy ogrodzeń

Systemy ogrodzeń składają się także z ogrodzeń systemowych, które to powstają przy użyciu gotowych elementów. Stanowią one nieco odrębny rodzaj ogrodzeń, dlatego też chcielibyśmy nieco rozpisać się na ich temat. To, co stanowi główną zaletę tego rodzaju rozwiązania to fakt, że ogrodzenia systemowe stanowią łatwą w montażu formę ogradzania domów, posesji, a także budynków użyteczności publicznej. Ogrodzenia systemowe, które znaleźć możemy w ofertach producentów odznaczają się również przeróżnymi wariantami. W efekcie, do wyboru mamy mnogość wysokości, kolorów, a także technologii czy nawet materiałów.

Opracowanie:
Bełchatów, Czapliniecka 145
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać