Artykuł sponsorowany

Systemy kanalizacyjne stosowane w Polsce

Systemy kanalizacyjne stosowane w Polsce

System kanalizacyjny, potocznie zwany kanalizacją, to jeden z podstawowych warunków, który zapewnia nam bezpieczne i higieniczne warunki życia. Składa się z systemu rur oraz kolektorów, które odprowadzają ścieki deszczowe lub bytowo-gospodarcze. System ten może przyjmować różne rodzaje, dzieli się na dwa główne: kanalizację pełną i częściową. W artykule przybliżamy ich charakterystykę.

Znaczenie systemu kanalizacji

O konieczności przyłączenia budynku do systemu wodociągowego oraz kanalizacyjnego nie trzeba przekonywać. Infrastruktura służąca do doprowadzania wody użytkowej oraz infrastruktura wykorzystywana do odprowadzania, zbierania oraz transportu ścieków bytowo-gospodarczych i deszczowych to dwa istotne czynniki, które wpływają na nasze zdrowie i warunki życia. Stanowią dwa z elementów wymaganych przy budowie jakiegokolwiek nowego obiektu – mieszkalnego, przemysłowego, komercyjnego – bez których budynek nie zostanie dopuszczony do użytkowania.

Przyłączenie budynku do sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej wymaga przeprowadzenia prac ziemnych z użyciem specjalistycznego sprzętu. Zarówno projekt instalacji, jak i jej wykonanie powierzyć należy specjalistom z branży, takim jak z firmy Trochim. System kanalizacyjny składa się z kilku elementów. Pierwszy z nich stanowi instalacja kanalizacyjna w budynku, a pozostałe obejmują:

  • przykanaliki łączące instalacje kanalizacyjne z sieciami;
  • sieci kanalizacyjne;
  • oczyszczalnie ścieków;
  • wyloty kanalizacyjne.

Coraz rzadziej występują obiekty niepodłączone do sieci kanalizacyjnej, a które zamiast tego odprowadzają nieczystości do zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

Kanalizacja pełna i częściowa

W Polsce wykorzystywane są dwa rodzaje systemu kanalizacyjnego – kanalizacja pełna i częściowa. W ramach każdego z nich wyróżnić możemy kilka typów. Kanalizacja pełna, wykorzystywana w przypadku wszystkich rodzajów ścieków, dzieli się na ogólnospławną, rozdzielczą i półrozdzielczą. W kanalizacji ogólnospławnej ścieki odprowadzane są jednym wspólnym kanałem – w okresie suchym i bezdeszczowym są to ścieki bytowo-gospodarcze, a w okresie deszczowym i mokrym dodatkowo odbierane są też ścieki opadowe. Ten typ jest najtańszym sposobem odprowadzania nieczystości. W systemie kanalizacji rozdzielnej odwrotnie; ścieki sanitarne oraz ścieki opadowe i roztopowe odprowadzane są osobnymi instalacjami. Po oczyszczeniu, pozostałości po opadach mogą zostać doprowadzone do zbiornika wód powierzchniowych. Natomiast w przypadku instalacji półrozdzielczej, nieczystości odprowadzane są osobno, ale oba systemy współdziałają ze sobą. To rozwiązanie najdroższe, ale najbardziej pożądane.

Drugi rodzaj systemu kanalizacyjnego, czyli kanalizacja częściowa znajduje zastosowanie głównie w zakresie odprowadzania ścieków bytowych oraz przemysłowych. Odbiór tylko ścieków opadowych na wybranym terenie stosowany jest zazwyczaj jedynie wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest niski, a zabudowa mieszkaniowa luźna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz