Artykuł sponsorowany

Systemy ciepłej podłogi – popularne rozwiązania i zalety

Systemy ciepłej podłogi – popularne rozwiązania i zalety

Wysoka energooszczędność domu to dzisiaj nie tylko zasługa wentylacji mechanicznej, piecom piątej klasy oraz kolektorom słonecznym. Ważne są również najlepsze rozwiązania termoizolacyjne. Tu warto skoncentrować się zarówno na ścianach, jak i też na podłogach. To niestety o nich często zapominają inwestorzy, co skutkuje znacznie obniżoną wydajnością cieplną. Aby tego uniknąć, obecnie stosuje się różne rozwiązania zwane systemami ciepłej podłogi.

Czym jest system ciepłej podłogi?

Izolacje podłóg często są niedostatecznie dobre lub po prostu ich brak. Szczególnie można zaobserwować takie zjawisko przy budowie domów jednorodzinnych. Najczęściej projektanci i inwestorzy skupiają się na zapewnieniu izolacji przeciwwilgociowej, zapominając o tej termicznej. Ją uzyskuje się poprzez stosowanie odpowiednich materiałów, które wspierają pracę ogrzewania podłogowego.

System ciepłej podłogi to zatem rozwiązanie poziomego ogrzewania domu, które jednak jest unowocześnione o zastosowanie dodatkowych paneli izolacyjnych. Dzięki temu ciepło krążące w przewodach zalanych wylewką betonową czy zakrytych rusztami, specjalnymi panelami i warstwą wierzchnią – np. ceramiką – pozostaje w budynku i jest wykorzystane niemalże w 100%.

Podłogowe panele styropianowe

Dla systemu ciepłej podłogi idealne są panele styropianowe, które posiadają specjalne wypustki. One umożliwiają w prosty sposób montować rurki grzewcze ogrzewania podłogowego. Najlepsi producenci tworzą przy tym takie panele, które mają idealnie wyprofilowane krawędzie, łączące się ze sobą niemalże w jedną monolityczną całość. Podkreślić przy tym należy to, że stosowany styropian jest bardzo łatwy w docinaniu, a straty materiałowe przy prowadzeniu inwestycji są niewielkie.

Współpracować warto jednak z doświadczonymi dystrybutorami, którzy pomagają obliczyć ilość potrzebnych paneli. Firma ASCOM, która od lat wspiera energooszczędne budownictwo, rekomenduje przy tym zakup płyt styropianowych KNAUF TERM EXPERT FLOOR HEATING. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Przede wszystkim dzięki idealnym parametrom dotyczącym współczynnika przewodzenia ciepła (na poziomie 0,035 [W/mK]). Opór cieplny płyt KNAUF jest znacznie wyższy niż w przypadku stosowania popularnych płyt  styropianowych z folią metalizowaną.

Zalety ciepłej podłogi

Ogrzewanie podłogowe wraz z izolacją w postaci płyt styropianowych to inwestycja w ciepły dom przy niskich kosztach eksploatacyjnych. Izolowana podłogówka zapewnia przy tym idealny mikroklimat pomieszczeń, w których cyrkulacja powietrza jest znacznie wydajniejsza niż przy ogrzewaniu grzejnikowym poziomym. Temperatura rozprowadzona jest równomiernie, ciepło nie ucieka poza budynek, a kurz nie krąży w całej przestrzeni danego wnętrza.

Ogrzewanie podłogowe z izolacjami rekomendowane jest przy wyborze pomp na źródło energii cieplnej. Świetnie współpracuje również z kolektorami słonecznymi i powinno być stosowane przy wentylacji mechanicznej z rekuperatorami. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz