Artykuł sponsorowany

Systemy chłodnicze stosowane w przemyśle, medycynie i nauce

Systemy chłodnicze stosowane w przemyśle, medycynie i nauce

Komory temperaturowe, klimatyczne, fitotronowe, a także zamrażarki niskotemperaturowe, kriostaty oraz inne zespoły chłodnicze. Wszystkie te urządzenia charakteryzują się właściwościami sprawiającymi, że mają szerokie zastosowanie w ośrodkach naukowo-badawczych, zakładach produkcyjnych, czy firmach zajmujących się testowaniem. Czym się one cechują i jakie mają praktyczne zastosowania? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Komory temperaturowe

Urządzenia te mają zastosowanie przede wszystkim w różnego typu testach termicznych, w których niezbędne jest wykorzystanie szerokiego spektrum temperaturowego, od -70 do nawet 180oC. Służą przede wszystkim do testowania wytrzymałości różnorakich materiałów, których właściwości zmieniają się właśnie pod wpływem temperatur.

Komory klimatyczne

Komory klimatyczne mają zastosowania badawcze, najczęściej do testowania stabilności leków, podzespołów i urządzeń oraz sprawdzania powłok izolacyjnych w przemyśle motoryzacyjnym. Urządzenia te mogą mieć różne pojemności w zależności od elementów, które mają się w nich znajdować (standardowo pojemność rozpoczyna się od około 100 litrów). Najczęściej mają również szklane drzwi, co umożliwia obserwację zachodzących wewnątrz procesów.

Komory fitotronowe

Do zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu dla roślin i innych organizmów w biotechnologii, gospodarce drzewnej i rolnictwie, przeznaczone są tzw. komory fitotronowe. Gwarantują one odpowiednie oświetlenie, a przy tym stałą temperaturą oraz wilgotność, odwzorowując tym samym warunki naturalnej hodowli. Zakres temperatury w tego typu urządzeniach mieści się najczęściej w przedziale od 0 do 70oC, zaś za ich sprawne działanie odpowiadają mikroprocesory, których zadaniem jest kontrolowanie stopnia osuszania i nawilżania, a także utrzymywanie stałej temperatury.

Kriostaty

Kriostaty to urządzenia mające zastosowanie w dziedzinach takich jak medycyna, przemysł oraz biologia i służą do zamrażania oraz cięcia preparatów. Zakres temperatur w takich urządzeniach sięga od -40 do nawet 200oC, przy możliwości dostosowania z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W przypadku takich urządzeń istotne znaczenie ma opcja restartu oraz termostat bezpieczeństwa tak, aby na wypadek awarii zasilania próbki nie uległy zniszczeniu.

Specjalistycznymi usługami naprawy i przeglądów technicznych systemów chłodniczych, sprzętu laboratoryjnego i testującego zajmuje się firma Zakład Usług Technicznych Michalin z Otwocka. Przedsiębiorstwo posiada także magazyn części zamiennych do urządzeń takich jak komory temperaturowe, klimatyczne, fitotronowe i inne urządzenia, dzięki czemu czas naprawy jest znacznie krótszy.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz