Artykuł sponsorowany

System przetwarzania gnojownicy

System przetwarzania gnojownicy

Polskie gospodarstwa rolne z każdym rokiem znacznie podwyższają swoje standardy, dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Wpływa ona między innymi na zwiększoną produkcyjność mięsa, mleka czy roślin jadalnych. Świetnym tego przykładem są innowacyjne systemy przetwarzania gnojownicy, które nie tylko pozwalają na wyeliminowanie nieprzyjemnego odoru, ale również na tworzenie naturalnego nawozu. Zapewnia on m.in. szybszy wzrost plonów.

Pellon Biosampo – nowoczesność w przetwarzaniu gnojownicy

Na polskim i europejskim rynku działa zaledwie kilka firm, które oferują nowoczesne systemy przetwarzania gnojownicy z udziałem mikroorganizmów. Jedną z nich jest Pellon Sp. z o.o., która oferuje nowoczesną instalację Pellon Biosampo, pozwalającą na separację gnojownicy na frakcję płynną, stałą i na wodę. Warto wiedzieć, że jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnie wyselekcjonowanych bakterii glebowych, które w procesach mikrobiologicznych redukują odór materiału organicznego, a także wpływają na tworzenie wysokiego jakościowo nawozu naturalnego. Według analiz inwestycyjnych, tego typu rozwiązania bardzo szybko przynoszą danemu gospodarstwu wymierne korzyści, a także zwrot kosztów poniesionych na budowę systemu. Tego typu technologie są również rekomendowane przez PROW, który udziela na ich wykonawstwo dofinansowania.

Działanie systemy przetwarzania gnojownicy – frakcja płynna

Proces przetwarzania gnojownicy w nowoczesnych instalacjach jest bardzo prosty, a także szybki. Pierwszy etap zakłada przepompowanie materiału organicznego ze specjalnego zbiornika na taśmę separacyjną, gdzie dokonywana jest wstępna selekcja. W kolejnym działaniu gnojownica przenoszona jest do separatora śrubowego. Tam dochodzi do procesów mikrobiologicznych związanych z chemiczną flokulacją – jest to wyodrębnienie substancji zawieszonych w postaci koloidalnej (zawiesina). Jej efektem jest wyodrębnienie części płynnej zawierającej około 1% suchej masy, a następnie jej napowietrzenie w specjalnie izolowanych zbiornikach przy wykorzystaniu sprężarek powietrza. W ten sposób cały materiał osiąga wysoki poziom higieniczny, który związany jest między innymi z niemalże całkowitym wyeliminowaniem odoru. Proces segregacji pozytywnie wpływa również na przygotowywaną kiszonkę.

Zastosowanie gnojownicy

Nowoczesne systemy przetwarzania gnojownicy, pozwalające na odseparowanie wody, frakcji stałej oraz frakcji płynnej są dzisiaj wykorzystywane głównie do tworzenia naturalnych nawozów. Według analiz laboratoryjnych – botanicznych, czy geomorfologicznych – ich wykorzystanie powoduje szybszy wzrost plonów, odporność ich na wirusy oraz insekty, a także na jakość gatunkową. To dlatego pozyskana frakcja stała stanowi nawóz fosforowy do upraw, a frakcja płynna staje się świetnym sposobem odżywczego nawadniania pól. Warto przy tym wiedzieć, że separowany materiał stały z gnojownicy wykazuje znacznie lepsze parametry niż suplementy sztuczne – wysoki poziom fosforu, wpływ między innymi na możliwość transportu wytworzonego materiału na duże odległości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz