Artykuł sponsorowany

System drenażowy dla działki

System drenażowy dla działki

Budowa domu wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wielu robót ziemnych zarówno przed wszczęciem inwestycji, jak i w jej trakcie. Ważne jest zatem niwelowanie gruntu, stworzenie wykopów fundamentowych, a także odwodnienie wokół budynku. Bezsprzecznie po wykonanych badaniach geotechnicznych powinno się też przystąpić do przygotowania systemu drenażowego. Kiedy on jest wymagany, z czego się składa i do czego on służy?

Czym jest system drenażowy działki?

Systemy drenażowe działki to instalacje podziemne lub powierzchniowe, które służą do odprowadzania wody opadowej. To one pozwalają kontrolować stopień zawilgocenia terenu, zabezpieczając fundament przez kapilarnym podnoszeniem się wód gruntowych czy też przed zalaniem. Drenaż działki pozwala też uniknąć przeciekania deszczówki do piwnicy. Inwestor uniknie również w przyszłości kałuż na swojej posesji, co szczególnie ważne jest przy chęci uprawiania warzyw czy też różnokolorowych bylin.

Jeśli chodzi zaś o typy systemów drenażowych, dzisiaj można wyróżnić zarówno te montowane pod powierzchnią gruntu, jak i układane bez konieczności zakopywania. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej estetyczne, a także wyróżnia się wyższą wydajnością. Inwestorzy zainteresowani takim systemem powinni pytać firmy robót ziemnych o drenaż opaskowy. Ten montowany na powierzchni działki to zaś drenaż liniowy.

Kiedy warto postawić na system drenażowy działki?

System drenażu działki rekomendowany jest dla wszystkich terenów, niezależnie od klasy, stopnia wilgotności, a także niezależnie od kubatury, powierzchni i masy rzeczywistej budynku. Szczególnie drenażem powinni zainteresować się jednak właściciele terenów z gruntami gliniastymi, które są słabo przepuszczalne. Dotyczy to też działek nierównych oraz domów na skarpach. Czy jednak drenaż potrzebny jest tylko do tego, by woda opadowa nie zbierała się na trawniku czy podjeździe?

Melioracje działek przede wszystkim ważne są gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, a więc wtedy, kiedy znajdują się one kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią terenu. Zarówno wody gruntowe, jak i opadowe mogą wtedy naruszać strukturę fundamentu czy płyty fundamentowej, które po latach będą wymagały drogiego remontu. Drenaż zabezpiecza je zatem, stając się swoistą ochroną dla murów. Obecnie geotechnicy, geodeci, architekci i specjaliści robót ziemnych zawsze proponują inwestorom wykonanie drenażu. Osoby budujące domy w Podegrodzie i całym województwie małopolskim mogą prosić o pomoc firmę PATIN-BUD Wojciecha Jurkowskiego.

Z czego składa się system drenażowy działki?

Drenaż opaskowy składa się z rur drenarskich, obsypki filtracyjnej i otuliny, z materiału filtracyjnego, a także ze studzienek kontrolnych. Elementy te montowane są na terenie całej działki na niewielkiej głębokości. Wykopy wykonywane mogą być np. minikoparką. Cena drenażu opaskowego dla średniej wielkości domu i działki może wynieść łącznie – materiały + robocizna – kilka tysięcy złotych.

Odwodnienie liniowe to zaś popularne kratki do spływu wody opadowej, które montuje się najczęściej wokół domu oraz przy podjazdach, tarasach i altanach. Również i one posiadają specjalne rury. Ten tym drenażu można z powodzeniem montować w konstrukcji wykonanej z kostki brukowej (np. w podjeździe). Koszt wykonania odwodnienia liniowego jest znacznie niższy od drenażu opaskowego. Nastawić jednak należy się również na cenę powyżej 1500-2000 zł. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz