Artykuł sponsorowany

Światłowody – przyszłość przesyłania informacji

Światłowody – przyszłość przesyłania informacji

Coraz więcej mówi się o światłowodach… Chwali się szybkość przekazywania informacji, stabilność połączenia i niezawodny dostęp do sieci telekomunikacyjnej. Kable światłowodowe z powodzeniem zastępują już tradycyjne okablowanie, oferując nową, niepowtarzalną jakość. Dowiedzcie się więc nieco więcej o przyszłości technologii komunikacyjnej. Być może już niedługo zagości w Waszych domach…

Światłowód – czym jest?

Prąd elektryczny to już przeżytek. W światłowodach do transmisji danych wykorzystuje się falę świetlną, której źródłem jest dioda LED lub laser półprzewodnikowy. A wszystko zaczęło się w 1977 roku, kiedy to stworzono pierwszy światłowód telekomunikacyjny o długości 9 km, łączący centrale telefoniczne w Turynie. Od tego czasu na całym świecie próbowano wdrażać nową technologię. W Polsce pierwszy tego typu kabel został zaprojektowany w 1978 roku przez naukowców z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Kto wówczas pomyślał, że ponad czterdzieści lat później  nowe medium zdominuje wszystkie gałęzie telekomunikacyjne…

A sam światłowód to nic innego jak przewód, który składa się z rdzenia o grubości trochę większej niż ludzki włos. Jest on otoczony płaszczem odbijającym światło, całość zaś chroni przed uszkodzeniem akrylowa powłoka.

Światłowód – jak działa?

To właśnie rdzeń, wykonany ze szkła kwarcowego bądź tworzywa sztucznego o podobnych parametrach, jest medium transmisyjnym, co znaczy, że przemieszcza się nim światło z danymi. Przesyłanie sygnałów kablem światłowodowym możliwe jest dzięki zamianie sygnału elektrycznego na optyczny. Sygnał zostaje zmieniony przez nadajnik –  który jednocześnie wytwarza spójne, czyli niezmienne światło – i zaczyna swoją podróż rdzeniem. Światło, znajdując się w rdzeniu, wielokrotnie ulega tzw. całkowitemu wewnętrznemu odbiciu na granicy ośrodków rdzeń-płaszcz, to znaczy odbija się od materiału, podróżując po linii łamanej. W końcu dociera do odbiornika, w którym znów dochodzi do zmiany sygnału, tym razem z optycznego na elektryczny.

Światłowody  - czy to się opłaca?

Coraz więcej sieci telekomunikacyjnych opiera się na światłowodach i nic w tym dziwnego, gdyż rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści. Należy jednak pamiętać, by montaż światłowodów zlecić profesjonalistom. Ich projektowaniem i instalacją zajmuje się między innymi firma Te-Kom ze Szczecina. Zapewnia swoim klientom szybką realizację zlecenia przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Zastanawiacie się, czy instalacja światłowodu jest opłacalna? Oczywiście, że tak! Gwarantuje przesył danych z prędkością, której nie dorównują tradycyjne rozwiązania. Zapewnia stabilny dostęp do Internetu, telewizji i telefonu. Poza tym przewody światłowodowe są naprawdę wytrzymałe i bezawaryjne.

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz