Artykuł sponsorowany

Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości a szacowanie jej wartości

Świadectwo charakterystyki energetycznej nieruchomości a szacowanie jej wartości

Pojęcie charakterystyki energetycznej budynku czy lokalu funkcjonuje w polskim prawodawstwie od 2009 roku. O ile w przypadku nowo budowanych obiektów sprawa jest dość oczywista, ponieważ świadectwa charakterystyki energetycznej sporządzane są rzetelnie przez projektantów, na podstawie wykonywanego przez nich projektu, o tyle w przypadku obiektów istniejących sytuacja się nieco komplikuje. Dowiedz się, jak wpływa to na wycenę nieruchomości.

Czemu służy świadectwo charakterystyki energetycznej obiektu budowlanego?

W obowiązujących obecnie przepisach istnieje zapis, że w przypadku zawarcia transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości sprzedający winien przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tej nieruchomości kupującemu. Obowiązek ten nie jest jednak wiążący, jeśli obie strony transakcji dobrowolnie z niego zrezygnują. Sytuację tę ma zmienić nowelizacja ustawy, ale jest ona w czasie pisania tego artykułu dopiero rozważana. Dodatkowy problem stanowi to, że świadectwa takie często sporządzane są jedynie na podstawie algorytmów, bez wizji lokalnej, co poddaje w wątpliwość ich rzetelność. A tymczasem przy szacowaniu wartości nieruchomości, ocena energetyczna budynku może mieć pewne, całkiem istotne, znaczenie.

Dlaczego świadectwo energetyczne ma znaczenie przy wycenie nieruchomości?

Na wartość nieruchomości, przy jej wycenie, mają wpływ jej cechy zależne zarówno od lokalnego rynku i preferencji jego uczestników, jak również indywidualne cechy nieruchomości jak jej stopień zużycia, sposób użytkowania, czy wyposażenie w instalacje i urządzenia wewnętrzne. Rzeczoznawca nieruchomości z firmy Promerit Wycena Nieruchomości Maciej Lorenc zwraca też uwagę na zapotrzebowanie energetyczne wynikające przede wszystkim z zakładanego ogrzewania budynku i jego wentylacji. Są to elementy pochłaniające ponad 70% całkowitej energii zużywanej w trakcie jego eksploatacji. Poprawa energooszczędności budynku, o której ma świadczyć dokument omawiany w niniejszym artykułem, może wpłynąć na znaczące obniżenie kosztów wydatkowanej energii.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz