Artykuł sponsorowany

Sutanny dla księży – jak, z czego i gdzie powstają?

Sutanny dla księży – jak, z czego i gdzie powstają?

Sutanny to stroje codzienne, a także reprezentacyjne księży, dlatego wykonywane są one najczęściej na specjalne zamówienie w profesjonalnych zakładach krawieckich. Warto wiedzieć zatem, że muszą one być bardzo trwałe, a także dostosowane do warunków atmosferycznych. Ich tworzenie jest zatem bardzo złożonym procesem!

Gdzie tworzone są sutanny dla księży?

Sutanny dla księży, jak już wspomniano, przygotowują profesjonalne zakłady krawieckie. Takich w Polsce jest niestety niewiele – większość z nich zajmuje się szyciem tylko firan, zasłon, garniturów, czy też sukien wieczorowych. Istnieje jednak kilkadziesiąt podmiotów, do których zgłaszają się kurie, plebanie, a także seminaria duchowne i klasztory. Jednym z nich, jest Pracownia Krawiecka „Wyżycka”, która specjalizuje się również w przygotowywaniu strojów dla ministrantów, czy alb dla dzieci komunijnych.

Różne modele sutanny dla księdza

Wbrew pozorom księża kupują dla siebie kilka rodzajów sutann. Są to stroje letnie i podróżne, oraz te przeznaczenia zimowego. Oczywiście nie różnią się one wyglądem i muszą spełniać restrykcyjne normy ustanowione przez hierarchię Kościelną. Na czym zatem polega ich różnorodność? Przede wszystkim na składzie materiałowym, a także grubości i dopasowaniu do ciała. Dla przykładu strój letni, może być wykonany z gabardyny, z trzema kontrafałdami, podwójnymi kieszeniami, w kroju klasycznym, bez dodatkowych usztywnień, a także podszewek, które wymagane są dla odzienia zimowego. Warto przy tym wiedzieć, że dla ułatwienia, często sutanny wyposażone są w długi zamek błyskawiczny w odpowiedni sposób ukryty i przystrojony tradycyjnymi guzikami, które prowadzone są od samej góry, aż do dołu.

Proces tworzenia sutanny

Proces tworzenia sutanny jest bardzo złożony. Przede wszystkim pracownia krawiecka musi rozróżniać strój dla prezbitera, diakona, alumna, kanonika, prałata honorowego, arcybiskupa, biskupa, czy też kardynała. Różnią się one czasem nawet całym kolorem – księża misyjni działający w tropikach mają prawo do zakładania szat w białych barwach (zezwolenia na podstawie indultu). Ważne jest także wykonanie precyzyjnych pomiarów sylwetki, co pozwala przejść do kolejnych etapów – tworzenia rysunków podglądowych, a także właściwego wyrobu. Warto przy tym podkreślić, że księża sutanny ubierają na koszule oraz spodnie, dlatego dokładny pomiar jest tak istotny. Czas produkcji jednej sutanny zależy od konkretnego zakładu. Wiele z nich przygotowują cały strój nawet w niecałe kilka tygodni.

Ciekawostka! Tradycja krawiecka związana z tworzeniem sutann dla księży, mówi o 33 jej guzikach, symbolizujących lata życia Jezusa Chrystusa. Nie jest to jednak praktykowane przez wszystkie zakłady krawieckie i księży, którzy często w swoich garderobach posiadają nawet kilkanaście modeli strojów na różną pogodę oraz okazje.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz