Stożek rogówki – na czym polega leczenie okulistyczne?

Stożek rogówki – na czym polega leczenie okulistyczne?

Stożek rogówki to schorzenie, o którym słyszy się bardzo rzadko. Bagatelizowane może doprowadzić do poważnego osłabienia wzroku. Dlatego – w razie jakichkolwiek podejrzeń – warto udać się do przychodni okulistycznej, by podjąć stosowne leczenie.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak wskazują statystyki, stożek rogówki to choroba, z którą zmaga się nawet 20 tys. Polaków. Początek schorzenia dość trudno wychwycić, ponieważ pierwsze objawy nie są charakterystyczne, przez to dość mylące. Dlatego ważne jest, by regularnie poddawać się badaniom okulistycznym.

Czy to stożek rogówki?

Stożek rogówki jest schorzeniem, w którym dochodzi do zniekształcenia rogówki – najpierw występuje ścieńczenie fragmentu rogówki, a następnie dochodzi do jej uwypuklenia pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nie można tego stanu lekceważyć, ponieważ choroba prowadzi do upośledzenia widzenia.

Tym, co powinno zaniepokoić, jest zaczerwienienie oraz swędzenie oka. Z czasem pojawia się zwiększona wrażliwość na światło, podwójne widzenie, zniekształcenie obrazu czy tzw. efekt halo (poświata wokół źródeł światła). W przypadku występowania takich dolegliwości należy udać się do okulisty.

Na czym polega leczenie stożka rogówki?

Stożek prowadzi do bardzo szybkiego pogarszania się jakości widzenia, efektem czego jest częsta zmiana okularów. Problem w tym, że zaawansowane zmiany sprawiają, iż w miarę rozwoju schorzenia dobór okularów nie jest już możliwy. W takim przypadku koniecznością jest podjęcie odpowiedniego leczenia.

  • Twarde soczewki gazoprzepuszczalne

Noszenie specjalistycznych soczewek kontaktowych jest jedną z najbardziej popularnych metod pozwalających na przywrócenie lepszej jakości widzenia. Warto jednak mieć świadomość, że jest to rozwiązanie, które nie leczy wadliwej rogówki.

Twarde soczewki wykonywane są na indywidualne zamówienie. Dobierane są w taki sposób, by nie uciskały zbyt mocno szczytu stożka. Ich działanie polega na tym, że przestrzeń między wypukłą rogówką a wewnętrzną stroną soczewki jest wypełniona płynem łzowym. To z kolei przekłada się na poprawę jakości widzenia. 

Z czasem, jeśli wada się rozwija, noszenie soczewek może okazać się niewystarczające.

  • x-linking

To nowatorska metoda, która daje dobre efekty głównie u osób ze stożkiem rogówki w początkowym stadium. Zabieg polega na naświetlaniu oka promieniami UV (po wcześniejszym podaniu środków przeciwbólowych oraz zakropieniu oka preparatem fotouczulającym). Naświetlanie trwa ok. 30 minut, co prowadzi do pobudzenia produkcji kolagenu w jednej z warstw rogówki. Na pełny efekt pacjent musi poczekać od 6 do 8 miesięcy. W wielu przypadkach metoda powoduje spłaszczenie rogówki. 

  • Przeszczep rogówki

Jeśli inne metody walki ze stożkiem rogówki nie przynoszą rezultatów, ostatecznością jest przeszczep rogówki (zabieg refundowany przez NFZ). Jego istotą jest usunięcie zmienionego fragmentu rogówki i wszyciu pobranego bloczka tkanki. Zaletą operacji jest bardzo niski odsetek odrzuceń przeszczepionego fragmentu

Opracowanie:
Mateusz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz