Artykuł sponsorowany

Stomatologia weterynaryjna. Co wchodzi w jej zakres?

Stomatologia weterynaryjna. Co wchodzi w jej zakres?

Nasze czworonogi, podobnie jak ludzie, także cierpią z powodu chorób zębów i dziąseł.  Psy i koty są podatne na występowanie kamienia nazębnego, chorób przyzębia i związaną z tym przedwczesną utratę zębów. Kamień może powodować choroby ogólnoustrojowe –prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, wątroby i nerek. U psów ponadto zdarza się, iż mleczne zęby nie wypadają prawidłowo, w tym przypadku wskazana jest ekstrakcja.  Specjalista w dziedzinie stomatologii weterynaryjnej przeprowadza usunięcie kamienia za pomocą ultradźwięków. Czym jeszcze zajmuje się stomatologia weterynaryjna?

Kiedy iść do specjalisty stomatologii weterynaryjnej?

Nie tylko złożony problem wymaga interwencji lekarza weterynarii zajmującego się stomatologią. Jak rozpoznać choroby stomatologiczne zwierzęcia? Pierwszym sygnałem jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Kolejny objaw to nadmierne wydzielanie śliny. Ponadto problemy z przyjmowaniem pokarmu pomimo apetytu i jednostronne żucie wskazują na problemy z zębami. Ból jest zwykle spowodowany stanami zapalnymi i recesją dziąseł oraz odsłoniętymi szyjkami zębów.

Kot u dentysty

Wiele kotów cierpi w wyniku FORL, czyli odpowiednika próchnicy u ludzi. W tym przypadku stomatolog, po dokonaniu oceny stanu uzębienia przy pomocy RTG, usuwa dotknięte schorzeniem zęby.

Jak mówi weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej AsFORL (ang. Feline Odontoclastic Resorptive Lesions), czyli odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów, to choroba bardzo bolesna z powodu otwarcia kanału korzeniowego. Dolegliwości mogą utrudnić kotu nie tylko jedzenie, ale nawet poruszanie się. Ponadto diagnoza jest skomplikowana: wymaga prześwietlenia w znieczuleniu. 

Kolejnym problemem jest przewlekłe zapalenie dziąseł, które może stopniowo rozprzestrzeniać się na jamę ustną. Stan taki leczy się także farmakologicznie, ale wyrwanie zębów może znacznie poprawić komfort życia zwierzęcia.

 Profilaktyka

Rolą właściciela jest dbanie o regularną i dokładną higienę jamy ustnej zwierzaka. 70% wszystkich dorosłych kotów i 85% psów cierpi na kamień nazębny. To z kolei prowadzi do obluzowania aparatu kostnego trzymającego zęby, a ostatecznie do ich utraty. W konsekwencji dochodzi do zapalenia przyzębia – najczęstszej choroby psów. Dlatego konieczne jest przyzwyczajenie młodych zwierząt do rutynowej pielęgnacji jamy ustnej.

Stomatologia weterynaryjna to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim profilaktyka. Stan uzębienia powinien być sprawdzany corocznie przez weterynarza podczas kontroli lub wykonywania szczepień. Gabinet weterynaryjny może wykonać badanie przyzębia, usunąć kamień nazębny i wypolerować zęby. W każdym przypadku schorzeń stomatologicznych zwierzęcia należy udać się do weterynarza. Nawet usunięcie kamienia nazębnego wymaga znieczulenia, a po zabiegu zęby należy zawsze wypolerować i szczególnie o nie dbać w domowym zaciszu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz