Artykuł sponsorowany

Standardy montażu instalacji elektrycznej

Standardy montażu instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna to podstawa funkcjonowania współczesnego domu. Zasady jej planowania i montażu podlegają dynamicznym zmianom ze względu na dostęp do nowoczesnych rozwiązań. Z naszego artykułu dowiecie się jak powinna wyglądać nowoczesna, funkcjonalna i bezpieczna instalacja elektryczna. Przedstawimy Wam najnowsze trendy i rozwiązania, które są powszechnie stosowane podczas projektowania domowej instalacji.

Osobne obwody

Instalacja elektryczna w domu powinna być podzielona na mniejsze obwody. Każdy obwód musi mieć osobne zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz zwarciem, które znajduje się w rozdzielnicy. Inne zabezpieczenia mogą być wspólne dla kilku obwodów. Obowiązujące obecnie standardy nakazują tworzenie osobnych obwodów dla urządzeń, których pobór mocy przekracza 1,5 kW. Należą do nich lodówka, kuchenka, piekarnik czy też zmywarka. Odrębne obwody należy też zaplanować dla zasilania kotła, pompy obiegowej centralnego ogrzewania czy też hydroforu. Dzięki temu awaria jednego z urządzeń nie sparaliżuje działania pozostałych.

Liczba gniazd

Osobną kwestią jest także odpowiednie zaplanowania liczby gniazd. Ze względu na coraz większą ilość sprzętu zasilanego prądem musimy zadbać także o odpowiednią liczbę podłączeń do sieci. Przyjmuje się, że w kuchni o powierzchni około 10 metrów liczba podwójnych gniazd powinna oscylować wokół 10. W przypadku sypialni liczba ta może być nieco niższa i wynosić 5-6 podwójnych gniazd. Jeśli chodzi o łazienkę, to zalecana liczba wynosi 4 podwójne gniazda. Nie można także zapomnieć o gniazdach na zewnątrz budynku oraz tzw. „sile” w garażu, do której podłączymy spawarkę, betoniarkę lub inne narzędzie o dużej mocy.

Czytelna i bezpieczna

Sprawą dosyć istotną jest prawidłowe oraz czytelne opisanie wszystkich obwodów i zabezpieczeń na rozdzielnicy. Dzięki temu dużo łatwiej będzie nam zdiagnozować źródło awarii.

Kwestia zabezpieczeń to bardzo trudne zadanie, z którym poradzi sobie jedynie doświadczony elektryk. „Przed laty głównym zabezpieczeniem było uziemienie i wyłączniki „nadmiarowoprądowe”. Obecnie standardem są również wyłączniki różnicowoprądowe, a także zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Popularne listwy antyprzepięciowe są jedynie uzupełnieniem całego systemu.” – przekonuje Adam Więckowski, który zajmuje się tworzeniem instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych.

Tak dużo urządzeń jest w tej chwili zasilanych energią elektryczną, że jej nagły brak może znacznie utrudnić nam pokonanie na przykład bramy wjazdowej. Bez prądu nie będziemy w stanie podnieść rolet zewnętrznych. Nie będzie nam też dane zażyć gorącej kąpieli po pracy. Aby uniknąć tego typu sytuacji w wielu domach instaluje się agregaty prądotwórcze oraz zasilacze awaryjne (UPS). Urządzenie takie powinno być dobierane przez doświadczonego fachowca, który dostosuje parametry prądu zasilającego do specyfikacji urządzeń w domu.

Projekt i budowa instalacji elektrycznej to szalenie trudne zadanie. Te kilka głównych zasad, to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Dlatego, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu, warto skorzystać z pomocy fachowca mającego w tej dziedzinie wiedzę i niezbędne doświadczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz