Artykuł sponsorowany

Śruta rzepakowa w żywieniu zwierząt hodowlanych

Śruta rzepakowa w żywieniu zwierząt hodowlanych

Poszukujesz wysokiej jakości paszy białkowej dla bydła lub świń, a jednocześnie chcesz ograniczyć koszty produkcji? Warto zainteresować się śrutą rzepakową – polską, pełnowartościową alternatywą dla białka sojowego, w dodatku znacznie tańszą od certyfikowanych pasz sojowych bez GMO. Dowiedz się, czym jest śruta rzepakowa, jak ją stosować i dlaczego warto.

Czym jest i jak powstaje śruta rzepakowa?

Śruta rzepakowa to poniekąd produkt uboczny ekstrakcji oleju z nasion rzepaku. W procesie tym zboże nabiera bardzo korzystnych proporcji makroskładników. Pozostała po wytłaczaniu oleju śruta zawiera około 36-38% białka i 2-4% tłuszczu (w porównaniu do ok. 43% tłuszczu i 22% białka obecnych w nieprzetworzonym rzepaku). Ze względu na to stała się ona realną alternatywą dla powszechnie stosowanej paszy sojowej, która jest znacznie droższa. Dodatkowym atutem śruty rzepakowej jest jej szeroka dostępność w naszym kraju. W Polsce uprawia się bowiem ok. 900 ha rzepaku. Ponadto, w dobie powszechnej niechęci do produktów GMO, pasza białkowa z rzepaku stanowi bezpieczny i ciekawy wybór.

Jakie właściwości ma śruta rzepakowa?

Jak mówi przedstawiciel dystrybutora pasz, firmy Polmar: Śruta rzepakowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych Klientów. Wykazuje ona wysoką strawność zarówno w żywieniu drobiu, jak i rosnących świń oraz krów mlecznych. Stosowana w odpowiednich ilościach i zestawiona z innymi paszami białkowymi stanowi wspaniałą, krajową alternatywę dla paszy sojowej.

Uzyskana w procesie wytłaczania oleju z rzepaku pasza ma dobre proporcje aminokwasów egzogennych z wyjątkiem lizyny. Ze względu na jej ograniczoną ilość śrutę rzepakową miesza się więc z dobrym źródłem tego aminokwasu. W zakresie zawartości aminokwasów siarkowych, takich jak cystyna lub metionina, pasza rzepakowa przewyższa zaś najpopularniejszą śrutę sojową. Inne proporcje składników odżywczych sprawiają, że śruta rzepakowa nie może jednoznacznie zastąpić sojowej, jednak możliwe jest żywienie zwierząt z wykorzystaniem tej paszy z dodatkiem innych krajowych preparatów.

Jak stosować śrutę rzepakową?

Aby efekty hodowli były zbliżone do tej opartej na białku sojowym, należy umiejętnie i z ostrożnością stosować śrutę rzepakową. Zawarte w niej duże ilości włókna należy zrównoważyć ograniczeniem np. owsa i jęczmienia. Z kolei negatywny efekt dużej zawartości glukozynolanów, które zaburzają metabolizm jodu, negatywnie wpływając na pracę tarczycy, można zniwelować, podnosząc podaż tego pierwiastka. Zrównoważyć poziom aminokwasów pomoże zaś odpowiedni premiks. Rozsądne podejście do karmienia trzody, bydła lub drobiu śrutą rzepakową to więc klucz do uzyskania zadowalających rezultatów przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów hodowli.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz