Artykuł sponsorowany

Środki odurzające w sprawach karnych. Ekspertyza fizykochemiczna

Środki odurzające w sprawach karnych. Ekspertyza fizykochemiczna

Niekiedy policja podczas interwencji nie jest w stanie określić, jaka substancja znajduje się przy oskarżonym. Co więcej, nawet jeśli funkcjonariusze są pewni co do rodzaju narkotyku, pobieżne określenie proszku, tabletek, płynu czy rośliny nie jest wystarczającym dowodem w sądzie. Z tego powodu w toku postępowania karnego wzywani są biegli posiadający szereg specjalistycznych sposobów na określenie charakterystyki substancji.

Kiedy wykonuje się badania substancji?

Większość przypadków sprawdzania obecności narkotyków odbywa się na zlecenie organów ścigania. Właśnie w takich sytuacjach przeprowadza się ekspertyzy często nie tyle osoby, ile substancji, w celu ustalenia, czy dany środek jest substancją psychoaktywną. Zajmuje się tym między innymi firma Bro-Lab z Brzeziej Łąki. Wynik testu znacząco wpływa na postępowanie sądowe. Mamy z tym do czynienia na przykład w sytuacji, gdy policja odkryje nielegalną uprawę marihuany – aby oskarżyć dilerów, najpierw należy mieć dowód, że rośliny znajdujące się w pomieszczeniu faktycznie są na liście środków zakazanych.

Co określamy jako narkotyki?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu osądowi, nie każdy narkotyk to substancja zakazana. Narkotykami określamy substancje psychoaktywne, które regularnie przyjmowane prowadzą do uzależnienia – czyli zarówno heroina, jak i nikotyna znajdująca się w papierosach. Jednak tzw. policyjna definicja narkotyku określa go jako aktualnie zakazaną substancję psychotropową. Ważną kwestią są także „dopalacze”, czyli zastępstwo dla aktualnie zdelegalizowanych środków. Ich sytuacja prawna nie jest uregulowana przez szybko zmieniający się skład chemiczny, więc biegli sądowi muszą zweryfikować, czy dana substancja jest narkotykiem czy dopalaczem.

Kary za posiadanie narkotyków

Na samym początku trzeba określić, czym są przestępstwa narkotykowe. W Polsce karane jest nie tylko posiadanie narkotyków, ale także wytwarzanie, wprowadzanie do obrotu oraz udzielanie ich osobom trzecim. Skupiając się jedynie na posiadaniu, zazwyczaj oskarżonemu grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Jednak jeśli zostanie przy nim znaleziona znaczna ilość, kara może wzrosnąć nawet do 10 lat. Należy natomiast zaznaczyć, ze samo bycie pod wpływem narkotyków nie jest karalne – w przeciwieństwie do posiadania. Natomiast popełnienie przestępstwa czy wykroczenia – na przykład drogowego – traktuje się inaczej. Z tego właśnie powodu potrzebne są ekspertyzy, gdyż przestępstwa wykonane pod wpływem środków psychoaktywnych są zgoła inne, niż te dokonane „na trzeźwo”.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz