Artykuł sponsorowany

Sprężarka powietrza – serce układu hamulcowego w samochodach ciężarowych

Sprężarka powietrza – serce układu hamulcowego w samochodach ciężarowych

Z punktu widzenia bezpieczeństwa układ hamulcowy jest najważniejszym systemem w samochodzie. We współczesnych samochodach ciężarowych lub autobusach stosuje się przeważnie pneumatyczne układy uruchamiania hamulców. Pojazdy te z racji swoich gabarytów wymagają znacznych sił hamowania, których nie są w stanie zapewnić mechanizmy hydrauliczne. Jednym z ważniejszych elementów systemów pneumatycznych jest sprężarka powietrza.

Zasada działania

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, gdzie stosuje się hydrauliczny układ hamulcowy, również i w pojazdach ciężarowych z pneumatycznymi systemami całość stanowią układ sterujący i mechanizmy hamulcowe (bębnowe i tarczowe). Jednak w przeciwieństwie do osobówek, w pojazdach ciężarowych kierowca naciskając pedał hamulca nie powoduje bezpośrednio uruchomienia szczęk hamulcowych, lecz steruje zaworem, który z kolei odpowiada za dopływ sprężonego powietrza do siłowników umieszczonych przy kołach. Dopiero zasilany powietrzem ze sprężarki siłownik porusza szczęki hamulcowe. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych sił hamowania przy niewielkim wysiłku kierowcy, natomiast siła na rozpieraczach zależy od ciśnienia powietrza w układzie oraz wymiarów siłowników. Dużą zaletą tego systemu, mającą wpływ na bezpieczeństwo, jest blokowanie hamulców i zatrzymanie pojazdu w momencie uszkodzenia przewodów czy rozszczelnienia układu.

Naprawa i regeneracja

Źródłem energii niezbędnej do napędu sprężarki powietrza jest silnik pojazdu, który napędza ją poprzez koło zębate lub pasek klinowy. Z racji sił działających na ten mechanizm może zdarzyć się, że ulegnie on uszkodzeniu. W takim przypadku nie musimy od razu kupować nowego elementu. Możemy zdecydować się na jego regenerację w specjalistycznym warsztacie, na przykład Autopress Jerzy Bauer, oferującym tego typu usługi.  Sama usługa naprawy sprężarki powietrza wymaga wiedzy oraz odpowiednich narzędzi i polega na wykonaniu następujących czynności:

  • demontaż i czyszczenie poszczególnych części,
  • podział na elementy do ponownego użycia oraz odrzucenie zużytych i uszkodzonych,
  • wytaczanie, toczenie, frezowanie, szlifowanie oraz honowanie odpowiednich części,
  • montaż sprężarki,
  • próba i konserwacja.

Regeneracja sprężarek to proces, który umożliwia wydłużenie okresu eksploatacji urządzenia, nie rujnując jednocześnie naszego budżetu.  

Sprężarka w rękach fachowców

Bardzo duża liczba pojazdów poruszających się obecnie po naszych drogach, w których zastosowano sprężarki powietrza, wpływa również na wzrost zapotrzebowania na usługi związane z  serwisem i naprawą tego elementu. Jedną z firm wykonujących tego typu prace jest Autopress Jerzy Bauer, która od 1991 roku działa w Bielsku-Białej. Świadczą oni kompleksowe usługi dotyczące profesjonalnej regeneracji sprężarek do samochodów zarówno ciężarowych, jak i autobusów. Autopress to także sprzedaż i naprawa agregatów sprężarkowych oraz części zmiennych. Wieloletnie doświadczenie, kadra wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, a także specjalistyczny sprzęt to gwarancja usług na najwyższym poziomie.

Regeneracja sprężarek powietrza to rozwiązanie, które zdecydowanie może się opłacać, gdyż  poza przywróceniem pierwotnej funkcjonalność za cenę kilkukrotnie niższą niż nowe urządzenie, nie generujemy odpadów szkodliwych dla środowiska. Należy jednak szukać sprawdzonych i renomowanych firm oferujących tego typu usługi, ponieważ jest to element który w znaczący sposób wpływa na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz