Artykuł sponsorowany

Sposoby pielęgnacji balustrad metalowych

Sposoby pielęgnacji balustrad metalowych
Balustrady metalowe spełniają dwie bardzo istotne funkcje – po pierwsze zabezpieczają użytkowników danego budynku przed upadkiem z wysokości, po drugie mogą stanowić unikalną ozdobę, podnosząc wartość estetyczną wnętrz i elewacji. Aby mogły w pełni spełniać swoje zadania, konieczne będzie przeprowadzanie od czasu do czasu pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.



Co zagraża naszym balustradom?

Jednymi z najczęściej stosowanych w produkcji balustrad metali są stal oraz żeliwo. Jako stopy żelaza są one podatne na pojawienie się rdzy, czyli warstwy produktów utleniania tego metalu. Szczególnie dotyczy to balustrad balkonowych, tarasowych i innych, które są przez cały czas narażone na działanie sprzyjających powstawaniu rdzy warunków atmosferycznych – czyli opadów deszczu i wilgotnego powietrza. Rdza nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale po pewnym czasie prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia struktury metalu, sprawiając, że wykonane z niego przedmioty stają się kruche i nie są w stanie pełnić swojej funkcji.



Jak dbać o balustrady metalowe?

Aby uchronić nasze balustrady przed rdzą, powinniśmy zastosować specjalne farby ochronne, odporne na warunki atmosferyczne. Do balustrad wykonanych z żelaza i jego stopów – a więc stali i żeliwa – przeznaczone są farby alkidowe, epoksydowe, chlorokauczukowe oraz poliuteranowe. Przed ich nałożeniem warto pomalować balustradę farbą podkładową lub gruntującą, która będzie stanowić dodatkową warstwę ochronną. Ostatnim etapem malowania jest nałożenie farby dekoracyjnej, dzięki której nasza balustrada uzyska pożądany kolor oraz fakturę.



Co zrobić z rdzą?

Pojawienie się plam rdzy oraz charakterystycznych wybrzuszeń w warstwie farby to nieomylny znak, że najwyższy czas przeprowadzić renowację naszych balustrad i odnowić ich warstwę ochronną. W pierwszej kolejności zabezpieczamy folią posadzkę w miejscu, w którym pracujemy – w ten sposób unikniemy osadów z pyłu oraz plam farby. Następne przystępujemy do usunięcia plam rdzy i warstw odchodzącej starej farby. Możemy do tego użyć szczotek metalowych (np. miedzianych), papieru ściernego o dużej granulacji (np. 120), skrobaków oraz szpachelek. Jeśli mamy problem z usunięciem zanieczyszczeń na sucho, warto użyć specjalnych preparatów zmiękczających farbę. Po pomalowaniu nim balustrady i odczekaniu zalecanego przez producenta czasu, farba powinna zacząć się łuszczyć i wybrzuszać – wtedy łatwo ją usunąć za pomocą szpachelki. Na koniec szlifujemy balustradę papierem ściernym i lekko przecieramy szmatką zwilżoną rozpuszczalnikiem. Po wyschnięciu balustrada nadaje się do nałożenia nowych warstw farby. Podczas tej czynności stosujemy się do instrukcji producenta wybranych przez nas preparatów odnośnie ilości nakładanych warstw oraz czasu schnięcia.


Profesjonalnym wykonywaniem balustrad i innych elementów zajmuje się firma Janmar PU z Warszawy.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz