Artykuł sponsorowany

Sposoby leczenia dyskopatii w gabinecie ortopedycznym dr. n. med. Marka Rocławskiego

Sposoby leczenia dyskopatii w gabinecie ortopedycznym dr. n. med. Marka Rocławskiego

Problemy z kręgosłupem potrafią poważnie wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania i wykonywania nawet najprostszych czynności. Utrzymujące się bądź nawracające dolegliwości bólowe powinny być jak najszybciej zdiagnozowane przez specjalistę, na przykład ortopedę dr. n. med. Marka Rocławskiego. Mogą one bowiem oznaczać schorzenie określane mianem dyskopatii. Jakie może mieć skutki?

Specjalista w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Bóle kręgosłupa dotyczą sporej części osób, jednak często są one bagatelizowane, ponieważ mijają samoistnie. W wielu przypadkach zrzuca się to na wiek lub po prostu przeciążenie. Niemniej jednak nawracające z dużą regularnością dolegliwości bólowe powinny zostać skonsultowane w gabinecie lekarskim dr n. med. Marka Rocławskiego w Gdańsku. W swoim zawodzie pracuje od 14 lat, dlatego jest w stanie podjąć się leczenia nawet najtrudniejszych przypadków medycznych w swojej dziedzinie. O dużym doświadczeniu i przede wszystkim wiedzy świadczą liczne publikacje, referaty naukowe, przyznane nagrody. Aby móc nieść skuteczną pomoc swoim pacjentom, doktor Marek Rocławski na bieżąco uczestniczy w wielu kursach, sympozjach czy kongresach.

Do gabinetu mogą zgłaszać się zarówno dzieci, jak i dorośli borykający się ze schorzeniami operacyjnymi oraz nieoperacyjnymi między innymi kręgosłupa, stóp, jak również stawów biodrowych czy kolanowych. Lekarz zawsze stara się opracować jak najmniej inwazyjną technikę leczenia wraz z indywidualnie dopasowanym planem terapii. Ma to także zastosowanie w przypadku choroby kręgosłupa nazywanej dyskopatią.

Charakterystyka dyskopatii kręgosłupa

Tego rodzaju schorzenie bardzo często stanowi przyczynę bólu kręgosłupa w jego dolnej części, określanego często jako ból krzyża. To zwyrodnienie, które oznacza uszkodzenie zewnętrznej struktury dysku międzykręgowego, czyli pierścienia włóknistego i obejmuje również deformację stawów międzywyrostkowych. Jak zostało wspomniane, objawy to nawracające bóle o charakterze osiowym, z reguły promieniujące aż do kończyn dolnych. To z kolei jest spowodowane uciskiem jądra miażdżystego – również ulega zniekształceniom (wypływa) – na korzenie nerwowe. W ten sposób właśnie powstaje kolejny problem w postaci rwy udowej lub kulszowej w zależności od tego, w jaki sposób rozchodzi się ból. Nie należy zatem zwlekać z wizytą w celu dokładnej diagnostyki, czym zajmuje się właśnie w swoim gabinecie ortopedycznym dr n. med. Marek Rocławski. Trwały, wspomniany już, ucisk korzeni nerwowych może bowiem w skrajnych przypadkach powodować niedowłady mięśni czy też osłabienie ruchów i czucia.

Metody terapii dyskopatii

W sytuacji, gdy u pacjenta zostaną stwierdzone ubytki neurologiczne powstałe na skutek opisanych deformacji, niezbędne staje się wprowadzenie leczenia operacyjnego. Nie jest to jednak częste, dlatego leczenie rozpoczyna się od podawania środków przeciwbólowych. Jeden ze sposobów ich dawkowania stanowią iniekcje dokanałowe – blokady – w miejsce objęte stanem zapalnym. Farmaceutyki wstrzykuje się do kanału kręgowego na trzy sposoby:

  • interlaminarnie – pomiędzy blaszkami łuków kręgów znajdujących się obok siebie;

  • transforaminalnie – przez otwór międzykręgowy, gdzie promieniuje ból;

  • do roztworu kości krzyżowej.

Wszystkie z wymienionych metod nie zajmują więcej niż 15 minut i są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Efekt przynosi powtórzenie zabiegów dwu- lub trzykrotnie w dwumiesięcznych odstępach czasu. Należy również zaznaczyć, że rezultaty, jeśli chodzi o odczuwalną ulgę w zakresie dolegliwości bólowych, nierzadko przynosi odpowiednio dobrana fizykoterapia. Stąd też miejscowe podawanie środków przeciwzapalnych stosuje się, dopiero gdy ta nie zadziała.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz