Artykuł sponsorowany

Spokojnie, to tylko awaria, czyli co najczęściej psuje się w domofonach

Spokojnie, to tylko awaria, czyli co najczęściej psuje się w domofonach

Domofon to niezwykle popularne urządzenie, które spotykamy przede wszystkim w blokach mieszkalnych czy przedsiębiorstwach, lecz jego zalety dostrzegają również coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych. Tego typu system kontroli dostępu, tak jak wiele innych sprzętów, może jednak ulec awarii. W przygotowanym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom usterek, które powinny być usunięte jedynie przez specjalistów.

Najsłabsze ogniwo

Awarie domofonów w większości przypadków dotyczą unifonu, który znajduje się we wnętrzu budynku i przybiera wersję głośnomówiącą lub słuchawkową. To właśnie w nim odnajdziemy stycznik, mający za zadanie odłączenie oraz odcinanie linii przy operowaniu słuchawką. Ten elementy mechaniczny, jak już sama nazwa sugeruje, zawiera styki ulegające zużyciu i zabrudzeniu. Jeśli doszło do ich zanieczyszczenia, naprawa jest ograniczona do zastosowania właściwych preparatów, co ograniczy charakterystyczne zacinanie się urządzenia. Oprócz stycznika, w unifonie może dojść do uszkodzenia głośnika, mikrofonu bądź mniej lub bardziej poważnego naderwania przewodu słuchawkowego.

Zwarcia i przepięcia

Serwisanci wielokrotnie spotykają się z sytuacją, kiedy domofon odmawia posłuszeństwa tylko i wyłącznie z winy jego użytkowników. Liczne przypadki są wynikiem prac remontowych, podczas których może dojść, chociażby do przewiercenia przewodów. Aby tego uniknąć, domownicy bądź ekipy wykonawcze samodzielnie demontują unifon, co jednak również rodzi pewne komplikacje. Przy ponownej instalacji nie zawsze udaje się wszystko poprawnie podłączyć, a i nieraz pozostawia się kable bez odpowiedniej izolacji, co prowadzi do zwarcia.

Do częstych uszkodzeń domofonów dochodzi ponadto w wyniku systemowych przepięć. Te zaś są wywołane przez wyładowania elektryczne bądź awarię sieci w budynku. W tym drugim przypadku problem dotyczy zwłaszcza instalacji trójfazowej, jeśli przewód neutralny posiada słabe połączenie z siecią energetyczną. Naprawa wówczas wymaga zwykle wymiany zasilaczy domofonowych, a także elementów elektroniki – głośnika oraz mikrofonu.

Prawidłowy montaż to podstawa

Problemy z domofonem pojawiać się mogą już przy w pierwszych dniach użytkowania nowego sprzętu. Przyczynę tego stanu stanowi niewłaściwy montaż, przeprowadzony na własną rękę przez domowych majsterkowiczów. Błędy w samodzielnej instalacji dotyczą w przeważającym stopniu złego doboru przewodów, a ściśle mówiąc, ich niewłaściwego przekroju,  ilości żył, wzmocnień czy samego przekroju. ,,Złote rączki’’ zapominają również o zabezpieczeniu okablowania przed działaniem czynników zewnętrznych.

Chcąc oddalić widmo kłopotów z domofonem, zdecydowanie lepiej powierzyć montaż systemu specjalistom. W żadnym wypadku nie zaleca się działać samodzielnie, gdyż możemy tylko pogorszyć sytuację. Mieszkańcy małopolski mogą zatem korzystać z usług takich firm jak ControlTech Paweł Spyrka. Warto zapoznać się profilem tego przedsiębiorstwa trochę bliżej, gdyż poza systemami domofonowymi, oferuje one montaż i serwis innych form zabezpieczeń, a także instalacji teletechnicznych oraz elektrycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz