Artykuł sponsorowany

Spisanie umowy zakupu nieruchomości u notariusza

Spisanie umowy zakupu nieruchomości u notariusza

Zakup własnego mieszkania to ważna i kosztowna decyzja, dlatego umowę o zakupie nieruchomości spisuje się w obecności notariusza. W innym przypadku wszystkie ustalenia są nieważne i jeśli były wnoszone opłaty np. przy umowie przedwstępnej, mogą one przepaść. Za umowę notarialną trzeba ponieść opłatę, ale znajdą się w niej szczegóły, które zabezpieczą interesy obu stron.

Ważność umowy notarialnej przy zakupie nieruchomości

Warto pamiętać, że tylko akt zakupu majątku nieruchomego spisany przez notariusza jest ważny w świetle prawa. Sporządza się go w formie umowy zakupu nieruchomości. Zazwyczaj wpierw spisuje się umowę przedwstępną, gwarantującą obu stronom, że dojdzie do transakcji. Na poczet zobowiązań wpłaca się zaliczkę. Jeśli któraś ze stron się wycofa, kwota przepada na rzecz pokrzywdzonego. Zarówno umowę przedwstępną, jak i końcową spisuje się w obecności notariusza. W innym przypadku żadna ze stron nie ponosi żadnej odpowiedzialności, jeśli nie dojdzie do sprzedaży.

Opłata notarialna jest po stronie kupującego. Wysokość stawki różni się w zależności od kwoty transakcji, ale taksy podlegają ograniczeniom. Aktualnie jest to 2% od sumy zakupu. Ponadto obejmuje ona wpis do księgi wieczystej. Koszt jest niższy, gdy kupuje się mieszkanie od dewelopera, bo przy nowych nieruchomościach nie płaci się obowiązkowego podatku.

Finalizowanie transakcji zakupu nieruchomości przed notariuszem

Po wyznaczonym terminie w umowie przedwstępnej przychodzi czas na ostatni etap. Strony spotykają się w tym celu u notariusza np. w Kancelarii  Notarialnej Ewy Cichowicz,  by wszystkie formalności zostały dopełnione prawidłowo.

Przekazanie pieniędzy za zakup nieruchomości to ostatni krok, ale problematyczny. Najlepsza jest opcja z ręki do ręki, czyli jednocześnie przy podpisaniu aktu nabycia majątku, cała suma jest wręczana sprzedającemu. Jest to technicznie trudne, ale po ustaleniu można zrobić przelew bankowy za pomocą internetu do poprzedniego właściciela w obecności pracownika kancelarii i sprzedającego.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz