Artykuł sponsorowany

Specyfika opieki nad osobą z chorobą Alzheimera. Co warto wiedzieć?

Specyfika opieki nad osobą z chorobą Alzheimera. Co warto wiedzieć?

Codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych poważnymi schorzeniami wymaga poświęcania dużej ilości czasu oraz fachowej wiedzy o tym, jak choroba wpływa na ich organizm, a także na temat najlepszych sposobów wspierania chorych tak, by pojawiające się objawy były możliwie najmniej dotkliwe. Przykładem choroby, która wiąże się ze szczególnymi wyzwaniami zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego jest choroba Alzheimera.

Z czym wiąże się choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera dotyka na ogół osób w podeszłym wieku, choć rozwój objawów trwa przez dłuższy czas, a pierwsze symptomy mogą pojawiać się wcześniej. Sygnałami o tym, że zachodzi duże prawdopodobieństwo zapadnięcia na to schorzenie, są coraz częściej występujące kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją, które utrudniają codzienne życie. Pogorszenie się stanu zdrowia chorego przejawia się przypadkami dezorientacji oraz utratą pamięci, przejawiającą się kłopotami z rozpoznawaniem bliskich czy znajomych. Przy nasileniu się choroby dochodzi do dalszego pogorszenia się funkcjonowania, łącznie z utratą równowagi czy postępującym brakiem kontroli nad mięśniami.

Podłożem choroby Alzheimera są zmiany zachodzące w mózgu, związane z zanikaniem komórek nerwowych, a tym samym pogarszania się jego funkcjonowania w różnych obszarach. Przyczyny choroby nie są znane, a dostępne terapie pomagają w spowolnieniu tempa zmian, nie są jednak w stanie odwrócić ich skutków. Największymi problemami związanym z tym schorzeniem jest różnorodność i złożoność objawów, które utrudniają opiekę nad osobami z Alzheimerem, wpływając na wszystkie obszary ich życia, a także ich najbliższych.

Jak zapewnić najlepszą opiekę choremu?

Opieka nad osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera jest dla jej bliskich dużym obciążeniem fizycznym i psychicznym. Poza typowymi czynnościami pielęgnacyjnymi konieczne jest radzenie sobie ze zmieniającą się osobowością, kłopotami z rozpoznawaniem członków rodziny, a nawet oporem czy niechęcią wobec działań najbliższych. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest skorzystanie z oferty instytucji takiej jak Dom Dziennego Pobytu Seniorek, w którym podopieczny dotknięty choroba Alzheimera może otrzymać profesjonalne wsparcie. Dzięki właściwej opiece można znacznie podnieść standard życia osoby cierpiącej na tego rodzaju dolegliwości, a także odciążyć jego rodzinę, która z obiektywnych przyczyn nie jest w stanie poradzić sobie z zapewnianiem opieki.

Opieka nad osobą cierpiącą na Alzheimera wiąże się z pomocą przy wszystkich czynnościach dnia codziennego. Ważne jest także dbanie o to, by stworzyć warunki ułatwiające funkcjonowanie mimo pojawiających się objawów np. stabilną i powtarzalną strukturę dnia czy możliwość przebywania w towarzystwie innych osób. Istotne są też techniki komunikowania się z podopiecznym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz