Artykuł sponsorowany

Softstarty z Centrum Elektroniki Stosowanej CES. Poznaj układy łagodnego rozruchu

 Softstarty z Centrum Elektroniki Stosowanej CES. Poznaj układy łagodnego rozruchu

Softstart to urządzenie, które służy do łagodnego rozruchu silników elektrycznych (głównie indukcyjnych). Ten prosty w montażu i konfiguracji układ ogranicza udar prądowy w momencie rozruchu bądź przy włączaniu urządzeń dużej mocy, takich jak silniki, lampy halogenowe czy prostowniki. Specjaliści z zakładu CES wyjaśniają zasady jego działania.

Softstart – zasada działania

Zasada działania softstartów opiera się na zwiększeniu napięcia na zaciskach silnika do jego napięcia znamionowego przy równoczesnym ograniczeniu wartości szczytowych prądów pobieranych w czasie rozruchu. Specjaliści z Centrum Elektroniki Stosowanej przekonują, że takie działanie sprzyja zmniejszeniu obciążeń pracującego silnika w i ograniczeniu szkód eksploatacyjnych. Podczas doboru urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka parametrów m.in. zakres mocy znamionowej, maksymalne napięcie pracy, moment rozruchowy czy napięcie sterowania. 

Softstarty – poznaj funkcjonalności

Współczesne softstarty posiadają szereg dodatkowych funkcji, które zapewniają skuteczną ochronę silnika, kontrolę przepływu prądu i momentu, zabezpieczenia nadprądowe i przeciążeniowe czy sterowanie łagodnym zatrzymaniem. Szczególną popularnością wśród Klientów CES cieszą się softstarty niskiego napięcia, wyposażone w prosty interfejs i z wbudowanym protokołem komunikacyjnym, umożliwiającym konfigurację cyfrową. Uwaga! Softstarty nie posiadają możliwości sterowania oraz regulacji obrotów silnika (do tego celu służą falowniki). Układy łagodnego rozruchu są budżetowym i skutecznym zamiennikiem dla przetworników mocy. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz