Artykuł sponsorowany

Słoma w piecu jako alternatywa dla węgla

Słoma w piecu jako alternatywa dla węgla

Słoma i siano to idealny materiał klasyfikowany jako odnawialne źródła energii. Zdarza się, że zalega on na polu i gnije, podczas gdy mógłby być dobrze spożytkowany. Przy niewielkiej inwestycji możliwe jest jego przekształcenie w biomasę, która jest alternatywą dla węgla. Na rynku występują gotowe produkty takie jak brykiet ze słomy. Można także zaopatrzyć się w urządzenia pozwalające na tworzenie własnego materiału opałowego.

 

Jak wygląda brykiet ze słomy?

 

- W zależności od technologii, która została wykorzystana do stworzenia brykietu ze słomy, może on przyjmować kształt walca o średnicy od 6 do 8 centymetrów. W niektórych przypadkach elementy charakteryzują się tym, że w ich centralnym punkcie znajduje się otwór. Warto jednak zaznaczyć, że sama struktura ze względu na wykonanie ze słomy nie jest tak zbita, jak ma to miejsce w przypadku pelletu, czy brykietu drzewnego. Ta właściwość pozwala to na jego swobodne przełamywanie na mniejsze kawałki 

- zauważa specjalista z firmy GIZEX.

 

Istotnym parametrem jest wartość opałowa materiału. Jest ona uzależniona przede wszystkim od:

  • gatunku słomy,

  • stopnia jej wilgotności,

  • sposobu przechowywania.

 

Jaka słoma jest najlepsza na brykiet?

 

Do wykonania brykietu ze słomy zaleca się stosować słomę szarą, która powstaje po ścięciu na polu, aby mogły oddziaływać na nią warunki atmosferyczne. Następnie jest ona poddawana wysuszeniu. Dzięki tym zabiegom możliwe jest otrzymanie dużo lepszych parametrów energetycznych niż w przypadku słomy żółtej lub świeżo ściętej.

 

Produkcja brykietu możliwa jest jednak z każdego rodzaju słomy. Często brykiet może zostać również wzbogacony drobnymi gałęziami, czy innym materiałem o podobnej strukturze. Obecnie prowadzone są także badania nad stworzeniem nowej odmiany zboża. Jego uprawa ma być szybka, a pozyskane z niej siano oraz nasiona mogą być przeznaczone do tworzenia brykietu wykorzystywanego w opale.

 

W jaki sposób spala się brykiet ze słomy?

 

Pod względem rozmiaru brykiet słomiany przypomina drobne kostki węgla. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie układanie materiału w piecu lub zastosowanie odpowiedniego kotła przystosowanego do tego rodzaju paliwa. W celu zapewnienia właściwego spalania konieczne jest zastosowanie od 2 do 3 warstw materiału, co zapobiega tworzeniu się kanałów z powietrzem.

 

Sam proces spalania przebiega bardzo łatwo, a co najważniejsze, jeżeli odpowiednio operuje się kotłem, jest on bezpieczniejszy dla środowiska niż użycie węgla. Najważniejszym elementem jest odpowiednie podawanie powietrza. Jednym z minusów tego paliwa może być szybkie spalanie będące wynikiem nieodpowiedniego ustawienia pieca. Brykiet wykonany ze słomy ma w tym zakresie czas podobny do spalania drewna. Jeżeli bardzo szybko znika — oznacza to, że coś zostało niewłaściwie ustawione.

 

Zastosowanie brykietu ze słomy jest niezwykle wygodnym, a co najważniejsze ekologicznym rozwiązaniem. Co więcej, gospodarstwa rolne, które zdecydują się na inwestycję w niezbędne wyposażenie, mogą same produkować ten materiał opałowych. Dla małych i średnich gospodarstw zamiana drewna na brykiet słomiany jest bardzo dobrą alternatywą i krokiem w kierunku ekologicznego gospodarstwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz