Artykuł sponsorowany

Skuteczne wykonanie inseminacji krowy z firmą Insemica

Skuteczne wykonanie inseminacji krowy z firmą Insemica

Inseminacja krów to zabieg polegający na sztucznym unasienieniu. To podstawowe narzędzie hodowli bydła, warunkujące postęp hodowlany i rotację genów w stadzie. W trakcie jego realizacji przeprowadza się mechaniczne zdeponowanie nasienia samca do rodnych dróg samicy. Celem inseminacji jest zapłodnienie, dzięki czemu możliwe jest wydanie na świat potomstwa.

Czym zajmuje się firma Insemica?

Rozród bydła to zagadnienie bardzo wielowątkowe. Począwszy od zapewnienia dobrostanu w postaci: prawidłowego żywienia, zdrowotności stada, utrzymania krów, po dobór odpowiedniego nasienia, odpowiedni czas inseminacji oraz precyzyjne jej wykonanie. Aby inseminacja krów była skuteczna potrzeba zgranego zespołu oraz świetnej komunikacji pomiędzy hodowcą (pracownikiem oborowym), którzy dobrze zinterpretuje objawy, zapisze czas ich zauważenia i przekaże te informacje inseminatorowi, a inseminatorem, czyli osobą zajmująca się przeprowadzeniem sztucznego unasienienia. Działania takie zapewnia między innymi firma Insemica mająca siedzibę na terenie województwa wielkopolskiego. Posiada ona odpowiednio wykwalifikowany i wyszkolony personel w zakresie inseminacji krów i loch. Inseminatorzy z firmy Insemica cechują się przede wszystkim wieloletnim doświadczenie i ogromną wiedzą z tego zakresu.

Podnoszenie wskaźnika zapładnialności i zmniejszenie okresu między ciążowego to zdecydowana poprawa jakości prowadzenia stada oraz kierunek podreperowania budżetu gospodarstwa pracą własną. Głównym celem pracy inseminatorów wspomnianej firmy jest zadowolenie klientów, które stanowi największą nagrodę dla pracowników firmy.

Co ma wpływ na skuteczność inseminacji?

Skuteczność zabiegu inseminacji zależy przede wszystkim od tego, w jakim przedziale czasowym zostanie on wykonany. Specjaliści zalecają, aby inseminację przeprowadzać, gdy krowa albo jałówka znajdują się w rui właściwej. Trwa ona zazwyczaj od 12 do 36 godzin. Jednak fachowcy z tej branży z firmy Insemica informują, że czas rui może ulec zmianie. Wysokie temperatury skracają jej czas, natomiast stres i nieprawidłowe żywienie mogą wydłużyć ruję.

Jednak kiedy dowiadujemy się o tym, że krowa jest w rui właściwej? Otóż w tym czasie zwierzęta znacznie zwiększają dobową aktywność. Dość często można zauważyć, że się obskakują, porykują, a ich zachowanie jest niespokojne. Wargi sromowe są obrzmiałe, silnie zaczerwienione i pozbawione pofałdowań. Ze szpary sromowej wycieka duża ilość ciągliwego, przeźroczystego śluzu. Bardzo często w okresie rui następuje spadek produkcji mleka, wynikający z gorszego pobierania paszy. Ponadto symptomem mogą być otarcia w okolicy krzyża, które spowodowane są obskakiwaniem przez inne krowy.

Jakie badania wykonuje się przed inseminacją krowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, inseminacja krów powinna przebiegać w określonym czasie. Wtedy też zabieg jest najbardziej skuteczny. Najlepsze wyniki unasieniania zyskuje się, gdy inseminacja zostanie wykonana w przeciągu 8 – 14 godzin od pierwszych objawów rujowych. Pracownicy firmy Insemica trzymają się zasady, że w przypadku, gdy krowa ma objawy rui rano, to inseminacja odbywa się wieczorem, natomiast gdy objawy widoczne są z wieczora, to zabieg wykonuje się rano. Specjaliści w tym zakresie z firmy Insemica z Bucza bardzo dobrze znają teren, którym się opiekują. Świetny kontakt z rolnikiem, rozmowa oraz znajomość stada pozwala na indywidualne traktowanie każdej sztuki. Wtedy bardzo łatwo dostosować sposób pracy i pozyskiwać informacje o tym, czy dana krowa wymaga np. reinseminacji, która jest często stosowana w celu zwiększenia skuteczności zacieleń.

Zanim krowę podda się unasienianiu, wcześniej musi przejść ona wstępne badania. Zadaniem inseminatora jest przeprowadzenie wywiadu z właścicielem zwierzęcia oraz przejrzenie karty krowy. Za każdym razem niezbędne jest uzyskanie informacji takich jak:

  • pochodzenie, rasa i wiek krowy,
  • przebyte choroby i leczenie,
  • czas trwania ostatniej rui,
  • objawy rujowe,
  • czas trwania okresu międzyrujowego,
  • skuteczność wcześniejszych zabiegów inseminacji,
  • termin ostatniego wycielenia,
  • stan zdrowotny zwierzęcia.

Po wstępnym badaniu specjaliści z firmy Insemica zalecają obserwację krowy oraz dalsze badania. W tym czasie sprawdza się śluz pochwowy, wygląd wiązadeł macicy oraz warg sromowych. Jeżeli wszystko jest w porządku, przechodzi się do badania rektalnego, którego celem jest sprawdzenie stanu jajników i macicy. W tym celu stosuje się metodę dotykową. W przypadku problemów niekiedy potrzebne jest dodatkowe leczenie, natomiast gdy stan krowy jest zadowalający, przystępuje się do inseminacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz