Artykuł sponsorowany

Skontroluj prostatę u Prof. R. Zdrojowego

Skontroluj prostatę u Prof. R. Zdrojowego

Reklamy uczą nas samodzielnie zażywać leki, gdy pojawiają się dolegliwości. Jednak, gdy będziemy próbować leczyć się bez konsultacji z lekarzem, choroba może się w nas rozwijać bardzo szybko. Zwłaszcza dotyczy to narządów statystycznie mocno zagrożonych nowotworami. Należy do nich prostata. Profesor dr hab. Romuald Zdrojowy zaleca mężczyznom regularne kontrolowanie tego narządu, aby nie dać szansy chorobie.

Gruczoł prostaty i jego choroby

Prostata (stercz) to narząd w męskim układzie moczowo-płciowym. Jego zadaniem jest produkcja składników nasienia. Przechodzą przezeń przewody wytryskowe i cewka moczowa. Z wiekiem może dochodzić w nim do rozwoju różnych procesów chorobowych o różnym charakterze i podłożu.

  • Ostre zapalenie prostaty wywołują bakterie. Występuje gorączka, ból w okolicy krocza, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu i jego zmętnienie.  W wyniku obrzęku gruczołu dojść może do zatrzymania moczu. Pomogą tu antybiotyki i leki przeciwzapalne.

  • Przewlekłe zapalenie prostaty, niekoniecznie związane z zakażeniem bakteryjnym. Pojawia się jest ból okolicy krocza, ale także inne symptomy np. uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza czy ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.

  • Łagodny rozrost prostaty po 40 roku życia. Gruczoł powiększa się, co utrudnia oddawanie moczu. Mimo, że parcia, trudno rozpocząć opróżnianie pęcherza, mocz zalega w pęcherzu, lub oddawany jest małymi kroplami i towarzyszy temu ból. W dłuższym przebiegu prowadzić to może do infekcji układu moczowego, nietrzymania moczu z przepełnienia a nawet całkowitego zatrzymania moczu. Pomoże tu farmakoterapii lub zabieg chirurgiczny.

  • Procesy rozrostowe mogą ulec z czasem uzłośliwieniu prowadząc do raka prostaty. Na początku jego objawy są podobne jak w przeroście łagodnym. Z czasem dochodzą bóle podbrzusza, krwiomocz a potem nawet przerzuty np. do odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Urolog stosuje różne metody leczenia prostaty zależnie od stopnia zaawansowania choroby (leczenie operacyjne, radioterapia, terapia hormonalna, chemioterapia).

Diagnostyka chorób prostaty

Gdy mężczyzna zaobserwuje u siebie wyżej opisane objawy, powinien odbyć konsultacje urologiczne. Specjalista urolog wprowadza palec do odbytnicy pacjenta, oceniając w ten sposób wielkość gruczołu prostaty, jego konsystencję i kształt. Robi też USG prostaty i jamy brzusznej.

Profesor R. Zdrojowy, kierownik Kliniki Urologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, zaleca pacjentom wykonywanie badań laboratoryjnych moczu (badanie ogólne i posiew) oraz specjalistyczne badanie krwi o nazwie PSA. W razie potrzeby dalszej diagnostyki urologicznej, kieruje pacjenta na rezonans magnetyczny, TK miednicy i jamy brzusznej, cystoskopię czy też biopsję stercza. Ten specjalista zaleca po 50 roku życia badania profilaktyczne w gabinecie urologicznym nawet, gdy nie brak symptomów choroby. Zwłaszcza powinni to robić mężczyźni, u których w rodzinie rak prostaty wystąpił.

Opracowanie:
Wrocław, Młodych Techników 7 lok. 115A
tel. 601 772 623
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz