Artykuł sponsorowany

Skoki spadochronowe – przygoda i odpowiedzialność

Skoki spadochronowe – przygoda i odpowiedzialność

Skoki spadochronowe to coraz bardziej popularne hobby. Zwykle kojarzą się one z koniecznością odbycia profesjonalnego przeszkolenia, wyjątkowymi predyspozycjami oraz bardzo kosztownym sprzętem. Obecnie jednak do dyspozycji pozostają nowe możliwości pozwalające każdemu na spełnienie marzeń – skoki tandemowe i szkolenia AFF.  

Na dobry początek skoki tandemowe

Najlepszym rozwiązaniem aby rozpocząć przygodę ze spadochroniarstwem jest skok tandemowy. To specjalny typ skoku, w którym udział biorą dwie osoby. Pierwszym uczestnikiem jest instruktor z wieloletnią praktyką i ogromnym doświadczeniem. Drugim jest pasażer. Instruktor i uczestnik spięci są charakterystyczną uprzężą tandemową, a na plecach tandem pilota znajdują się 2 spadochrony - główny i zapasowy - i specjalistyczny automat usprawniający otwarcie spadochronu zapasowego w razie konieczności. Skok tandemowy może wykonać praktycznie każdy. Do jego realizacji nie trzeba badań lekarskich, szkoleń i wcześniejszych treningów. W wielu przypadkach skok tandemowy może być najlepszą propozycją. Dla niektórych osób, na przykład dla niepełnosprawnych, skok tandemowy może być jedynym sposobem na wykonanie skoku spadochronowego. Skoki odbywają się z samolotu lecącego na wysokości 4000 metrów. Po osiągnięciu określonego pułapu otwiera się spadochron i następuje łagodne opadanie, aż do miękkiego lądowania na trawiastej płycie lotniska. Należy jednak pamiętać, że spadochroniarstwo, zarówno samodzielne jak i tandemowe jest nie tylko fantastyczną zabawą, ale też aktywnością ekstremalną. Od pierwszego kontaktu ze skokami spadochronowymi każdy musi być świadomy tego, że skoki to sport ekstremalny, który - jak każdy inny - może być przyczyną wypadku, choć w dzisiejszych czasach jest to niezwykle rzadkie. Dzisiejsze zabezpieczenia sprzętowe i bardzo duże doświadczenie wymagane od tandem pilotów w zasadzie redukuje ryzyko do minimalnego poziomu.Warto również wspomnieć, że w skoki spadochronowe są ściśle regulowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który kontroluje wszystkie kluby i ośrodki sportowe w bardzo szczegółowy sposób wymagając certyfikacji, ubezpieczeń i specjalistycznych licencji. Nie każdy klub sportowy jest certyfikowany przez ULC, tak więc jest to jedno z kryteriów, które powinno być brane pod uwagę przy wyborze strefy spadochronowej. Wybierając strefę spadochronową warto też dopytać, czy dany ośrodek należy również do Aeroklubu Polskiego.

Przyspieszona nauka swobodnego spadania

Jeśli skoki spadochronowe w tandemie okażą się strzałem w dziesiątkę, warto rozpocząć naukę samodzielnych skoków. W tym celu można skorzystać ze szkoleń AFF (Accelerated FreeFall), czyli przyspieszonej nauki swobodnego spadania z opóźnionym otwarciem spadochronu. Składają się one z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmuje technikę skoku od chwili wyjścia z samolotu do bezpiecznego lądowania, budowę spadochronu, zasady bezpieczeństwa i sytuacje awaryjne. Część praktyczna to skoki z wysokości 4000 metrów. Początkowo skoki wykonywane są w asyście dwóch, następnie jednego instruktora. Kurs kończy się skokiem egzaminacyjnym. Po zakończeniu kursu skoczek jest dopuszczony do skoków samodzielnych z nadzorem instruktorskim. Oznacza to, że w powietrzu leci już samodzielnie, bez instruktora. Jednak zawsze sprawdzany jest jego sprzęt, warunki pogodowe oraz plan skoku. Instruktorzy obserwują też lądowanie. Przez pierwsze 50 skoków taki nadzór jest niezbędny, później skoczek może otrzymać Świadectwo Kwalifikacji, które uprawnia do całkowicie samodzielnych skoków. Otwiera się wówczas przed nim wiele nowych możliwości, jak skoki grupowe, z balonu czy szybowca.

Istnieje kilka form rozpoczęcia przygody ze skokami. Warto wybrać odpowiednią ścieżkę, zgodną z naszymi oczekiwaniami. Przed podjęciem decyzji o skoku tandemowym lub szkoleniu AFF trzeba poszukać klubu który od lat zajmuje się ich organizacją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz