Artykuł sponsorowany

Skąd bierze się ból kręgosłupa i jak go leczyć?

Skąd bierze się ból kręgosłupa i jak go leczyć?

Ból pleców może być objawem, który sygnalizuje rozmaite schorzenia. Okazuje się zatem, że jego leczenie może okazać się trudne, aczkolwiek nie niemożliwe. Zanim chory weźmie tabletkę przeciwbólową, powinien zastanowić się nad tym, z jakiego powodu bolą go plecy i co z tym może zrobić, aby w przyszłości uniknąć problemu. Pomoc lekarza i dobra diagnoza to podstawa prawidłowego leczenia. 

Przyczyny, których nie można lekceważyć

Osoby młode, które doznały bólu pleców, powinny zastanowić się nad tym, skąd się wziął. Najczęściej powodem jest siedzący tryb życia. Jednak nie można wszystkiego zrzucić na niego. Kiedy objawy bólowe się nasilają lub regularnie powtarzają, należy udać się do specjalisty, który znajdzie przyczynę i postara się ją usunąć. Tutaj o pomoc można poprosić Fizjocentrum Zofia Sawicka, gdzie pracują rehabilitanci i fizjoterapeuci wykonujący rozmaite zabiegi na kręgosłup. Do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa, poza siedzącym trybem życia, należą również choroby zwyrodnieniowe. Mogą doprowadzić do nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa szyjnego, a nawet pozostałych odcinków. Czasami okazuje się także, że ból jest pierwszym objawem nowotworu. Jak zatem widać - nie można go bagatelizować. 

Leczenie - co powinno obejmować?

Wiele osób, kiedy pojawia się ból pleców, próbuje stosować domowe sposoby, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Te jednak mogą okazać się niewystarczające lub całkowicie zaszkodzić choremu kręgosłupowi. Nie pozostaje zatem nic innego, jak leczenie bólu kręgosłupa powierzyć profesjonalistom. Rehabilitacja i fizjoterapia mogą pomóc. Zanim jednak pacjent uda się na zabiegi, należy stwierdzić, skąd wziął się ból pleców. W tym celu wykonuje się takie badania jak: rezonans magnetyczny, badanie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. Wyniki wspomnianych badań powinny dać pełen obraz schorzenia, dzięki czemu możliwe będzie postawienie prawidłowej diagnozy, a co za tym idzie - rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. A jeśli o to chodzi, lekarz może zalecić:

  • farmakoterapię - czyli leki rozkurczowe, opioidy, leki przeciwzapalne lub sterydy;
  • fizjoterapię i rehabilitację - wszelkiego rodzaju masaże, terapię manualną, ćwiczenia rozciągające, itp.
  • termoterapię - leczenie na przemian okładami ciepłymi i zimnymi.

Zdarza się, że lekarze proponują połączenie wspomnianych wyżej form leczenia bólu kręgosłupa, w celu szybkiej poprawy stanu zdrowia pacjenta. Jeśli jednak wspomniane metody zawodzą, konieczna jest operacja chirurgiczna i rehabilitacja, która ma przywrócić rekonwalescenta do pełnej sprawności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz