Artykuł sponsorowany

Sieć urządzeń fiskalnych – od projektu po proces fiskalizacji

Sieć urządzeń fiskalnych – od projektu po proces fiskalizacji

Każdego roku urzędy skarbowe w całej Polsce rejestrują razem około 50 tysięcy nowych urządzeń fiskalnych. Jest to związane z koniecznością dokonywania ewidencji obrotu pieniędzmi przy transakcjach zakupu i sprzedaży. Regulują to odpowiednie akty prawne takie jak: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących oraz Rozporządzenie Ministra Finansów z 27.12.2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. W przypadku konieczności zainstalowania sieci kas fiskalnych zgłoś się do wyspecjalizowanego dystrybutora.

Projekt sieci urządzeń fiskalnych

Pierwszym ważnym krokiem związanym z wdrożeniem systemu fiskalnego w struktury firmy, jest odpowiednio zaprojektowana sieć kas fiskalnych, wraz z najbardziej odpowiednimi urządzeniami. W tym celu należy wybrać dobrego dystrybutora kas fiskalnych, który pomoże zrealizować cały proces fiskalizacji. Takim podmiotem jest firma Ar-Net Sp. z o.o., która oferuje sprzęt producencki: ELZAB, POSNET, NOVITUS czy INNOVA. Projektowanie sieci urządzeń fiskalnych polega na sprecyzowaniu zapotrzebowania ilościowego, a także wydajnościowego. Większe sklepy będą musiały wybrać drukarki fiskalne z terminalami płatniczymi, a także elektronicznymi wagami, mniejsze zaś mogą skorzystać z rozwiązań kas fiskalnych z panelami dotykowymi. Prawidłowa sieć urządzeń fiskalnych uwzględnia również podłączenie pod zestawy komputerowe do celów sprzedażowych, wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Fiskalizacja kasy

Dobrze zaprojektowany system sieci kas fiskalnych wraz z oprogramowaniem i zestawem komputerowym powinien być stale monitorowany – ważna jest współpraca z firmami, które oferują błyskawiczny serwis kas fiskalnych; nawet mała usterka może spowodować duże straty finansowe. Najważniejszym jednak działaniem jest rejestrowanie urządzeń – tak zwana fiskalizacja. Zakłada ona kilka etapów, które należy restrykcyjnie wypełnić, pod rygorem kary finansowej. Krokiem pierwszym jest zgłoszenie liczby miejsc używania kas fiskalnych – adres instalacji systemu, który jest zgłaszany do urzędu skarbowego. Następnie należy wykonać fiskalizację właściwą, która zakłada: synchronizację pracy modułu fiskalnego z pamięcią urządzenia oraz wydrukowanie raportu dobowego pracy fiskalnej. Pamiętaj, że fiskalizację wykonuje uprawniony do tego serwisant. Ostatnim etapem jest wniosek zgłoszenia kasy fiskalnej wraz z odpowiednią dokumentacją – dokonuje tego i podatnik/właściciel kasy, i serwisant. Dzięki temu każda kasa uzyskuje od urzędu skarbowego swój indywidualny numer ewidencyjny, który bezsprzecznie należy umieścić na obudowie sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz