Artykuł sponsorowany

Sezonowe prace ochronne na terenach zielonych

Sezonowe prace ochronne na terenach zielonych

Tereny zielone wymagają przeprowadzania prac ochronnych niemal o każdej porze roku. Prace te różnią się w zależności od sezonu: wiosną jest to głównie przycinanie, latem koszenie, podlewanie i wyrywanie chwastów, a jesienią zgarnianie liści. Nienagannie zachowane tereny zielone w pobliżu osiedli lub siedzib firm stanowią ich wizytówkę – dlatego warto wiedzieć, jakie prace i kiedy należy wykonać.

 

Jesienne prace ochronne na terenach zielonych

Jesień to czas intensywnych prac związanych z utrzymaniem terenów zewnętrznych. W tym okresie konieczne jest przygotowanie roślin na trudy zimy. Wykonuje się wówczas ostatnie koszenie trawników, a także zbiera opadnięte liście i obumarłe gałęzie. Biomasę należy zebrać i wywieźć, aby nie zalegała na trawnikach. Trawę dobrze jest również poddać aeracji, czyli rozluźnieniu.

To również czas na formowanie koron drzew i krzewów, a także wycinanie suchych gałęzi. W przypadku rabat kwiatowych konieczne jest usunięcie roślin jednorocznych, a także chwastów oraz przekopanie i nawiezienie gleby. Prac pielęgnacyjnych wymagają również rabaty z roślinami wieloletnimi: odchwaszczenia oraz usunięcia uschniętych części bylin. Jesienne prace ochronne pozwolą na przezimowanie roślin w dobrej kondycji. Dzięki temu na wiosnę znów będą cieszyć oczy kolorowymi kwiatami i soczystą zielenią.

 

Wiosenne prace sezonowe

Zima to czas, kiedy prace sezonowe ograniczają się jedynie do usuwania śniegu z terenów zewnętrznych. Nie dotyczy to jednak terenów zielonych, a chodników i ulic. Dopiero wiosną niezbędne jest wykonanie kolejnych prac ochronnych. Wówczas szczególnej uwagi wymagają trawniki, które po przygnieceniu śniegiem mogą nie prezentować się najlepiej. Konieczne jest uzupełnienie ubytków oraz regeneracja zniszczonych trawników, w tym również ich odpowiednie nawiezienie nawozami. Po pierwszym koszeniu wykonuje się również wertykulację, czyli pionowe cięcia darni, gwarantujące lepszy dostęp do wody, światła, powietrza oraz składników odżywczych.

Wiosną dokonuje się nowych nasadzeń roślin jednorocznych, a także krzewów i drzew. Zanim na drzewach pojawią się pierwsze liście, dokonuje się przycięć pielęgnacyjnych oraz odmładzających. Jeśli to konieczne rośliny poddaje się zabiegom środkami ochrony roślin – dzięki temu nie zostaną zaatakowane przez szkodniki. Wiosną niezbędne mogą być również prace związane z przeglądem i naprawą zbiorników wodnych: oczek i stawów.

 

Prace ochronne na terenach zielonych latem

Miesiące letnie to czas szczególnej ochrony roślin. Wysokie temperatury i brak deszczu mogą spowodować usychanie zieleni, a tym samym pogorszenie jej wyglądu. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie terenów zielonych. W przypadku rabat kwiatowych i trawników wymagane może być ustalenie harmonogramu podlewania, w zależności od pogody, rodzaju roślin, wielkości terenu oraz możliwości. Trawniki oraz formowane żywopłoty wymagają regularnego koszenia i przycinania. Z rabat kwiatowych należy usuwać chwasty oraz pilnować, by nie pojawiły się na nich szkodniki.

Dzięki odpowiednim pracom pielęgnacyjnym i ochronnym tereny zielone będą prezentowały się nienagannie – a tym samym będą stanowiły wizytówkę osiedla lub biura, do którego bezpośrednio przylegają. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale orientują się w potrzebach roślin. Na terenie Warszawy utrzymaniem terenów zewnętrznych oraz zarządzaniem terenami zielonymi zajmuje się serwis sprzątający Cursarius, który świadczy usługi przez cały rok, dopasowując czynności porządkowe do aktualnych warunków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz